Лек во чаша: Зошто треба секој ден да пиете свеж сок од моркови?

Лек во чаша: Зошто треба секој ден да пиете свеж сок од моркови?

Свежо цедениот сок од моркови е корисен за целокупното човеково здравје. Секојдневното пиење на сок од моркови го подобрува имуниот систем и го олеснува варењето на храната. Истовремено, го подобрува видот и го штити здравјето на очите. Но, тоа не е сè. Одвоивме...
Ни коронавирус ништо не му може: Зајакнете го имунитетот со овој природен сок

Ни коронавирус ништо не му може: Зајакнете го имунитетот со овој природен сок

Исклучително лековито и здраво, цвеклото е идеална намирница за зајакнување на целиот организам, особено за имунитетот и би требало да си го подготвувате во сезоната на вируси, но и на преминот од зима во пролет кога организмот е најслаб. Цвеклото ги содржи речиси...
Математичка формула за идеално кафе

Математичка формула за идеално кафе

Американски хемичари и математичари подробно испитале каков е односот меѓу кафето и врелата вода и така го добиле рецептот за „идеалното еспресо“. Во основа, ако се земат 15, а не 20 грама сoмелено кафе, се добива напивка со, според стручњаците, подобар вкус и која се...
Сок од компир- чудесен лек за тешки болести

Сок од компир- чудесен лек за тешки болести

Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека компирот не смее да се конзумира сиров. Тоа е заблуда затоа што „жив“ компирот е многу здрава и повеќекратна корисна намирница. Лушпата на здрав и органски...
Отстранете го целулитот со помош на овој сок

Отстранете го целулитот со помош на овој сок

Испробајте го овој сок со грејпфрут кој ќе ви помогне да успеете во борбата со целулитот. Благодарение на грејпфрутот ќе ги согорите вишокот маснотии, ќе ја подобрите циркулацијата на крвта, ќе го забрзате метаболизмот и ќе ги исфрлите токсините. Потребни ви се само 4...
Ледено кафе со вкус на ванила

Ледено кафе со вкус на ванила

Состојки: 30 мл еспресо 1 лажичка шеќер 100 мл млеко 2-3 коцки кршен мраз 2 топки сладолед од ванила Подготовка: Кафето и шеќерот ставете ги во еден сад и мешајте ги додека шеќерот не се стопи убаво. Во садот додадете го и млекото и повторно убаво промешајте. Кршениот...