Летен детокс: Оваа напивка ќе ви го прочисти телото од токсини и ќе ви го зајакне имунитетот

Авг 13, 2020 | Здрава храна, Пијалоци (Шејкови)

Повеќето од нас во текот на карантинот уживавме во разни и честопати нездрави десерти. Сепак, дојде време да се излезе надвор, а многумина добија по некој килограм вишок.
Исто така, во нашиот организам неминовно се насобираат штетни материи кои доаѓаат од лошата исхрана, консумирањето алкохол, тутун, концентриран шеќер, од микроорганизми, како вируси и бактерии, но и како последица од загадената животна исхрана.
Токму затоа потребно е одвреме-навреме да му дадете одмор на телото од сите штетни агенси, да го прочистите и да ги зајакнете своите одбранбени механизми. Токму затоа, оваа освежувачка и вкусна детокс-напивка е идеална.
Морковите се преполни со бета каротен и витамин А, а покрај тоа и со витамин Б, К и калиум. Во комбинација со преостанатите супернамирници ќе добиете незаменлив детокс за целиот организам и за сите негови системи.

Состојки:

  • зелено јаболко
  • половина шолја исечкан ананас
  • 2 поголеми моркова
  • 2 парчиња свеж ѓумбир
  • сок од половина лимон
  • лажиче органски цимет

Приготвување:
Измијте ги сите состојки, излупете ги и исечкајте ги на парчиња. Ставете ги во соковник и пригответе напивка од наведените состојки.

Ќе ви ја згрее душата и ќе ве воодушеви од првата голтка: Кафе ЛАТЕ со тиква

Ќе ви ја згрее душата и ќе ве воодушеви од првата голтка: Кафе ЛАТЕ со тиква

Во мало тенџере на средна топлина загрејте го млекото додека не се загрее, но не и врие. Сварете го кафето и истурете го во шолја, а потоа додадете го пирето од тиква, засладувачот, зачинот и екстрактот од ванила и убаво измешајте. Направете пена со жица за млеко, па...

Безброј придобивки од ѓумбирот, подгответе си здравје во чинија и чаша

Безброј придобивки од ѓумбирот, подгответе си здравје во чинија и чаша

Оваа разноврсна суперхрана има безброј здравствени придобивки, од лекување на болести до намалување на болката во мускулите. Но, поради што ѓумбирот е навистина толку супер? Без разлика дали сакате да додадете зачин во вашата храна или да го зачините кафето за огнен...

Колку навистина шеќер има во една банана?!

Колку навистина шеќер има во една банана?!

Со порастот на диетите со малку јаглехидрати во последниве години, често се слуша препораката дека кога јадете овошје, треба да избегнувате банани бидејќи „имаат премногу шеќер“. Со порастот на диетите со малку јаглехидрати во последниве години, често се слуша...

Сакате едно поинакво кафе: Овој рецепт ги воодушеви многумина

Сакате едно поинакво кафе: Овој рецепт ги воодушеви многумина

Сите состојки Состојки: 1 замрзната банана (исечена на прстени) ½ шолја кафе ½ шолја бариста млеко од растително потекло (или млеко по ваш избор) 1 лажица какао во прав 1 лажица ленено семе ½ чаша ванила или чоколаден протеин во прав 1 лажица путер од јаткасти плодови...