Уживање во чоколадо без грижа на совеста!

Уживање во чоколадо без грижа на совеста!

Познат француски произведувач на чоколадо ги претстави своите први слатки без млечни производи, глутен и шеќер … Науката тврди дека чоколадото им помага на луѓето така што тoa го стимулира ослободувањето на ендорфiнот и серотонинот во мозокот, што нè прави среќни и...
Лесни чоколадни коцки кои кријат свежи јаготки

Лесни чоколадни коцки кои кријат свежи јаготки

Во сезоната на јаготки, гледаме да ги искористиме колку повеќе можеме, на повеќе различни начини. А, мора да признаеме дека во комбинација со чоколадо – ни е омилениот начин. За овој рецепт ви требаат неколку едноставни состојки и почетнички способности во кујната, па...
Протеински ручек готов за 10 минути, кој го обожава и Џулија Робертс

Протеински ручек готов за 10 минути, кој го обожава и Џулија Робертс

Кога се работи за исхраната, Џулија Робертс не е типична холивудска дива, па нема да ве советува ручекот да го замените со зелено смути или хумус и зеленчук.   Дури и кога јаде салати, во нив вели дека додава хранливи состојки како јајца, сирење, панчета и...
Ладна пилешка салата, идеална за деновите кога не ви се готви

Ладна пилешка салата, идеална за деновите кога не ви се готви

Пред да се пожалите на сите околу вас дека денес не ви се готви, па домашните ќе мора да се снаоѓаат со тоа што има во фрижидерот, размислете повторно. Оваа ладна салата со пилешко и зеленчук е идеално решение за деновите кога не ви се готви. Состојките се едноставни,...
Разбиен еден од најголемите митови за храна и здравје

Разбиен еден од најголемите митови за храна и здравје

-Наспроти сите совети кои можете да ги прочитате во многу текстови за диети, нашата студија покажа дека не мора да го ограничувате конзумирањето јајца и дека тие спаѓаат во здравата исхрана, вели доктор Фулер, автор на студијата. Конзумирањето на дури 12 јајца неделно...