Сезонски хит- печен млад компир со лукче

Состојки:

 • 500 гр млад компир
 • 5-6 чешниња лук
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • лимон
 • рузмарин

Начин на подготовка:
Младите компирчиња нема потреба да ги лупите, само измијте ги убаво и исечете ги на половинки.

Посолете ги и додајте црн бибер и други зачини по вкус.

Во друг сад ставете 5-6 чешниња лук, додадете маслиново масло и малку лимонов сок и сол.

Истолчете убаво, додадете ги во садот со компирите и промешајте убаво.

Ставете во загреана рерна да се печат 45-50 минути или се додека не добијат кафеана боја и малку крцкава кора.

Декорирајте со рузмарин

Добар апетит!

Сезонски хит- печен млад компир со лукче

Состојки:

 • 500 гр млад компир
 • 5-6 чешниња лук
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • лимон
 • рузмарин

Начин на подготовка:
Младите компирчиња нема потреба да ги лупите, само измијте ги убаво и исечете ги на половинки. Посолете ги и додајте црн бибер и други зачини по вкус.

Во друг сад ставете 5-6 чешниња лук, додадете маслиново масло и малку лимонов сок и сол. Истолчете убаво, додадете ги во садот со компирите и промешајте убаво.

Ставете во загреана рерна да се печат 45-50 минути или се додека не добијат кафеана боја и малку крцкава кора.

Декорирајте со рузмарин

Добар апетит!