Магичен напиток за борба против несоница

Магичен напиток за борба против несоница

Нашето целокупно здравје зависи од нашиот сон во текот на ноќта. Сонот може да го одреди квалитетот на животот, бидејќи добриот сон помага во заштита на вашето ментално и физичко здравје.Исто така поддржува правилно работење на мозокот, го одржува физичкото здравје и...
Напиток кој ќе ве препороди доколку останете без енергија

Напиток кој ќе ве препороди доколку останете без енергија

Ако во текот на денот почувствувате пад на енергијата доволно е да земете лажица мед. Медот е природен шеќер кој обезбедува калории богати со минерали, особено со железо и цинк. Медот е богат со јаглени хидрати, а најмногу со прости шеќери како глукозата и фруктозата...
Најдобриот рецепт за ајвар

Најдобриот рецепт за ајвар

Сите се согласуваме дека, домашниот ајвар е најдобар, особено кога рецептот доаѓа од перото на искусниот домаќин. Зимницата за многу е незамислива без ајвар, а таа може да се направи само од пиперки или со додаток на патлиџан. Дознаваме најдобар рецепт за најдобар...
Сите полудеа по бурек бургерот: Велат дека е подобар од било кој, а ова се состојките

Сите полудеа по бурек бургерот: Велат дека е подобар од било кој, а ова се состојките

Хит на Загреб Бургер фестивалот оваа година беше „Бурек Бургер“, како што самото име кажува тоа е комбинација на хамбургер и бурек. На идејата дошол Марин Медак, а се состои од говедско месо, пржен лук, тенко сечен компир, јогурт и краставички сложени меѓу два бурека....
Пет последици ако го исфрлите лебот од исхраната

Пет последици ако го исфрлите лебот од исхраната

Лебот повеќе не е посакувана намирница. Се поголем е бројот на луѓе кои во најразличните диети го исфрлаат лебот од исхраната со цел да го намалат вносот на јаглени хидрати. Но сепак, треба да бидете внимателни бидејќи токму јаглените хидрати се исклучително важни за...