Поптечени компири во рерна

Поптечени компири во рерна

Состојки: 3 големи компири, 200 гр скараџиски колбасици, 100 гр сланина, 200 гр мелено месо, еден праз, една црвена пиперка, сол, бибер, зачини, и лажица павлака, една лажица мајонез, малку сенф, две чешниња лук, рендан кашкавал, масло. Подготовка: Загрејте го маслото...
ПИЛЕШКО СО ЗЕЛЕНЧУК

ПИЛЕШКО СО ЗЕЛЕНЧУК

Потребни состојки за 4 порции: 2 лажици масло од сусам 3 чешниња лук 2 парчиња пилешки гради 1 шолја сечкани моркови 1 шолја цветови брокула 2 шолји сварен ориз ½ шолја грашок 3 лажици соја...
КРЦКАВИ МОЦАРЕЛА ПРСТЕНИ ОД КРОМИД

КРЦКАВИ МОЦАРЕЛА ПРСТЕНИ ОД КРОМИД

Пржени стапчиња од моцарела се супер. Супер се и пржени прстени од кромид. Комбинација од двете – уште подобро. Исечете кромид на прстени Исечете сирење/кашкавал и поставете го меѓу два прстена од кромид Замрзнете ги добиените прстени на 1 час. Потоа потопете ги во...
Руска салата без мајонез и шунка

Руска салата без мајонез и шунка

Состојки: 200 гр морков, 200 гр грашок, 200 гр кисели краставички, 5 варени белки, 5 цели јајца, 100 гр компир, 50 гр милерам, 50 гр јогурт со 3,2% масленост, 1 лимон, малку сол и бибер. Состојките неизлупени во малку засолена вода сварете ги и оставете ги да се...
Напиток кој го топи стомакот: Секое утро една чаша и салото исчезнува

Напиток кој го топи стомакот: Секое утро една чаша и салото исчезнува

Потребно ви е: – 5 суви сливи – 1 лажица лен – 1 лажица чиа семе – 2 шолји кокосово или бадемово млеко Подготовка: Исецкајте ги сливите а потоа заедно со останатите состојки ставете ги во блендер. Тоа е целата постапка која треба да ја направите. Штом се пробудите,...