ТУРЛИ ТАВА СО ПИЛЕШКО МЕСО

by | Дек 29, 2017 | Пилешко

Состојки:

500 гр пилешко месо
1 кромид
печурки
морков
компир
пиперка
тиквица
модар домат
домат
црвен пипер
масло за готвење

Начин на готвење

Во тавче се пропржува сецканото на коцки пилешко месо (по желба може и свинско или телешко).
Во подлабок сад со масло за готвење се пржи кромидот, па се додаваат печурките, морков сецкан на коцки, компир, па пиперка, тиквица, модар патлиџан и обичен црвен домат.

Се зачинува со сол, бибер и буковец по желба.

Потоа се додава и месото во длабокиот сад и се промешува.

Во тавчето во кое го пржевме месото се додава 1-2 лажици црвен пипер и се промешува.

Пржениот зеленчук со месото се претура во тава (земјена или керамичка која е потребно претходно да биде стоплена во рерна за да не испука), се залева со црвениот пипер и се става да се пече.

Во текот на печењето се промешува 2-3 пати. Откако убаво ќе фати коричка и скоро ќе испари течноста се вади тавата од рерна.

По желба може да се изренда и кашкавал додека е уште топло или пак да се нароси со пармезан

Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус
Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
ЈАБОЛКА ВО ЛИСНАТО ТЕСТО! Вкусно уживање кое се топи во устата
Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва