Придобивки од јајцата на отворени пасишта

Мај 8, 2023 | Здрава храна, Пилешко

Никогаш немој да штедите кога се работи за вашето дете особено за мали бебиња.
Органските јајца се одлична храна за бебињата која е доста хранлива , а всушност се добра опција за кога сакате да воведете цврста храна на вашето бебе. Тие се полни со есенцијални масни киселини како омега-3 , холин и неколку други важни хранливи материи. Порано на родителите им велеа да не ги воведуваат јајцата на бебињата до 2 години, особено белките. Но, во поново време, новите препораки и нашето познавање за алергиите на храна се сменија и вклучуваат воведување на алергени рано и често. Што значи дека можете и треба да му воведете јајца на вашето бебе на возраст околу 6 месеци!
Не посегнувајте по јајца од кокошки кои се чувани на регуларен начин ,затворени во кафези и хранети со антибиотици и хормони.Размислете индиректно што внесува Вашето бебе/дете .
Нарачајте органски јајца по достапни цена на  078/334-797 или 📩
Вкусно јадење кое едноставно се прави, а е вистински рај за непцата

Вкусно јадење кое едноставно се прави, а е вистински рај за непцата

Испасирајте го месото, па посолете го и зачинете го. Наредете во подмачкан сад за печење. Додадете шунка исечена на прстени и рендано сирење и повторете ја постапката уште еднаш. Прелијте ја смесата со изматените јајца и кремот. Печете околу 40 минути на 200 степени....

Колку навистина шеќер има во една банана?!

Колку навистина шеќер има во една банана?!

Со порастот на диетите со малку јаглехидрати во последниве години, често се слуша препораката дека кога јадете овошје, треба да избегнувате банани бидејќи „имаат премногу шеќер“. Со порастот на диетите со малку јаглехидрати во последниве години, често се слуша...

Здрави енергетски бомбици без шеќер и брашно готови за пет минути

Здрави енергетски бомбици без шеќер и брашно готови за пет минути

Слатките не мора секогаш да бидат нездрави и полни со шеќер и брашно. Од неколку состојки можете да направите хранливи енергетски бомбици, а потребни се само пет минути. Една од главните состојки се урмите, кои се многу здрави и пожелни во исхраната. Состојки: 200...

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Истражувањата покажуваат дека сувото грозје е корисно и за крвниот притисок и за кардиоваскуларното здравје. Во народната медицина постојат различни природни пијалоци кои благотворно делуваат на организмот. Често слушаме за тоа колку е добро водата да се пие со лимон,...