СЕ ТОПАТ ВО УСТА! Еве како да ги направите најдобрите пилешки нагетси со само неколку состојки!

Апр 26, 2023 | Пилешко

За ова одлично јадење ќе бидат доволни малку брашно, лук во прав, пилешко филе и уште неколку состојки.

Доколку сте љубители на крцкаво пилешко, овие нагетси се вистинската работа за вас.

Состојки:

половина чаша брашно

една лажичка лук во прав

800 гр пилешко филе

шолја презла

две јајца

сол, бибер, масло

Подготовка:

Измешајте го брашното со лукот во прав и лажичка сол. Исечете го пилешкото на парчиња со големина на залак и извалкајте ги во брашното. Јајцата изматете ги со лажица вода, потопете го месото, па исвалкајте го во презлата. Пржете на врело масло додека нагетсите не поруменат од сите страни.

Пријатно!

Придобивки од јајцата на отворени пасишта

Придобивки од јајцата на отворени пасишта

Никогаш немој да штедите кога се работи за вашето дете особено за мали бебиња. Органските јајца се одлична храна за бебињата која е доста хранлива , а всушност се добра опција за кога сакате да воведете цврста храна на вашето бебе. Тие се полни со есенцијални масни...

Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Ако немате време за комплицирани јадења, подгответе брзи и вкусни пилешки ролни со сланина. Состојки: 1 кг. пилешки стек тенки листови сланина 100 гр. кашкавал 5 кисели краставички босилек кари зачин сол, бибер зејтин Подготовка: Стекот исечете го на шницли, исчукајте...

Рецепт за ПИЛЕШКИ батаци во сос од ПАРМЕЗАН: Месото е толку сочно што се топи во уста!

Рецепт за ПИЛЕШКИ батаци во сос од ПАРМЕЗАН: Месото е толку сочно што се топи во уста!

Совршен ручек за денес Состојки: 7 батаци 4 чешниња лук 40 гр путер 1 лажица брашно 150 мл пилешка супа 200 мл неутрален крем сол, бибер пармезан Подготовка: Зачинете ги батаците по вкус пред печење. На врело масло пропржете го лукот, па додадете го месото. Додадете...

Подгответе го пилешкото на бабски начин: Овие вкусни рендани шницли од БЕЛО МЕСО сигурно нема да ги направите само еднаш

Подгответе го пилешкото на бабски начин: Овие вкусни рендани шницли од БЕЛО МЕСО сигурно нема да ги направите само еднаш

Пилешкото никогаш не е лош избор, а можностите за негова подготовка се многубројни. Во денешниот рецепт, баба нуди посебен и интересен начин за совршен ручек со пилешко со прилози. Состојки: половина од замрзнато пилешко месо 1 главица кромид 1 поголем компир 1 кафена...