Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Сеп 26, 2022 | Пилешко

Ако немате време за комплицирани јадења, подгответе брзи и вкусни пилешки ролни со сланина.

Состојки:

  • 1 кг. пилешки стек
  • тенки листови сланина
  • 100 гр. кашкавал
  • 5 кисели краставички
  • босилек
  • кари зачин
  • сол, бибер
  • зејтин

Подготовка:

Стекот исечете го на шницли, исчукајте го со чук за месо. На алуминиумска фолија ставете малку зејтин, сол и бибер и наредете три парчиња сланина, ставете над нив парче стек и зачинете со кари и босилек.

Додадете лист кашкавал и ситно сецкани кисели краставички.

Свиткајте во ролат и замотајте во фолијата на која претходно имате ставено сол, бибер и зејтин.

Во зовриена вода ставете ги фолиите со замотаните ролати околу 10 минути и извадете ги.

Одвиткајте ги и ставете во рерна да поруменат.

Вкусно јадење кое едноставно се прави, а е вистински рај за непцата

Вкусно јадење кое едноставно се прави, а е вистински рај за непцата

Испасирајте го месото, па посолете го и зачинете го. Наредете во подмачкан сад за печење. Додадете шунка исечена на прстени и рендано сирење и повторете ја постапката уште еднаш. Прелијте ја смесата со изматените јајца и кремот. Печете околу 40 минути на 200 степени....

Придобивки од јајцата на отворени пасишта

Придобивки од јајцата на отворени пасишта

Никогаш немој да штедите кога се работи за вашето дете особено за мали бебиња. Органските јајца се одлична храна за бебињата која е доста хранлива , а всушност се добра опција за кога сакате да воведете цврста храна на вашето бебе. Тие се полни со есенцијални масни...

СЕ ТОПАТ ВО УСТА! Еве како да ги направите најдобрите пилешки нагетси со само неколку состојки!

СЕ ТОПАТ ВО УСТА! Еве како да ги направите најдобрите пилешки нагетси со само неколку состојки!

За ова одлично јадење ќе бидат доволни малку брашно, лук во прав, пилешко филе и уште неколку состојки. Доколку сте љубители на крцкаво пилешко, овие нагетси се вистинската работа за вас. Состојки: половина чаша брашно една лажичка лук во прав 800 гр пилешко филе...

Рецепт за ПИЛЕШКИ батаци во сос од ПАРМЕЗАН: Месото е толку сочно што се топи во уста!

Рецепт за ПИЛЕШКИ батаци во сос од ПАРМЕЗАН: Месото е толку сочно што се топи во уста!

Совршен ручек за денес Состојки: 7 батаци 4 чешниња лук 40 гр путер 1 лажица брашно 150 мл пилешка супа 200 мл неутрален крем сол, бибер пармезан Подготовка: Зачинете ги батаците по вкус пред печење. На врело масло пропржете го лукот, па додадете го месото. Додадете...