Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Ако немате време за комплицирани јадења, подгответе брзи и вкусни пилешки ролни со сланина.

Состојки:

  • 1 кг. пилешки стек
  • тенки листови сланина
  • 100 гр. кашкавал
  • 5 кисели краставички
  • босилек
  • кари зачин
  • сол, бибер
  • зејтин

Подготовка:

Стекот исечете го на шницли, исчукајте го со чук за месо. На алуминиумска фолија ставете малку зејтин, сол и бибер и наредете три парчиња сланина, ставете над нив парче стек и зачинете со кари и босилек.

Додадете лист кашкавал и ситно сецкани кисели краставички.

Свиткајте во ролат и замотајте во фолијата на која претходно имате ставено сол, бибер и зејтин.

Во зовриена вода ставете ги фолиите со замотаните ролати околу 10 минути и извадете ги.

Одвиткајте ги и ставете во рерна да поруменат.

Мени