Ова е рецепт за највкусните посни колачи

Мар 7, 2022 | Uncategorized, Десерти

Вистински хит на посните веселби се секогаш малите колачи. Гостите ги обожаваат, но на домаќинките им задаваат вистинска мака. Ги има толку многу и треба да го изберете најдобриот и највкусниот рецепт. Ви носиме рецепт за највкусните колачиња, по рецептот на баба:
За тестото е потребно:

 • 200 мл. кисела вода
 • 7 лажици брашно
 • 3 лажици шеќер (по желба може и повеќе)
 • 1 лажица џем по желба
 • 5 лажици посни бисквити
 • 3 лажици ореви
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица какао
 • 1/2 прашок за пециво

За крем:

 • 100 гр посен маргарин
 • 3 лажици шеќер во прав (можеби и повеќе)
 • 100 гр мелени посни бисквити
 • 50 гр млеко. мелени ореви
 • 50 гр стопена чоколада
 • 100 мл сок од портокал
 • екстракт од чоколадо

Прелив:

 • 100 гр чоколадо
 • 100 гр чоколадо

Подготовка:

Просејте го брашното и прашокот за пециво, додадете шеќер, џем, бисквити и мелени ореви и масло и изедначете. Плех од 20 x 20 cm може да се обложи со хартија за печење, па тестото да се истресе и да се израмни. Се пече на 180 степени 30-40 минути. За тоа време подгответе го кремот – филот. Изматете со шеќер во прав посен маргарин. Во сад измешајте ги посните бисквити, растопениот сок од чоколадо и измешајте. Соединете го ова со изматен со миксер маргарин во прекрасен крем. Испечениот бисквит изладете го и премачкајте го со крем. Прелијте со растопено чоколадо.

Неодоливо слатко од миризливо и свежо овошје

Неодоливо слатко од миризливо и свежо овошје

Во тенџерето додадете скроб (нишесте), кој побрзо ќе го згусне. Ви предлагаме да ги искористите јагодите кои веќе може да ги купите и да направите домашно слатко од миризливо и свежо овошје. Ви пренесуваме малку поинаков рецепт од оној на кој сте навикнати. Во...

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Јајцата со шеќер изматете ги со миксер. Додадете масло, ванилин шеќер, јогурт и прашок за пециво измешан со брашно. Комбинирајте сè заедно. Загрејте ја машината за крофни и истурете по 1 лажичка фил во секој калап. Затворете го уредот и печете додека не поруменат....

ТОРТА СО ПЛАЗМА ЗА 20 МИНУТИ: Две совршени комбинации кои сите ги сакаат

ТОРТА СО ПЛАЗМА ЗА 20 МИНУТИ: Две совршени комбинации кои сите ги сакаат

Во продолжение погледнете како да подготвите плазма колач во неколку едноставни чекори. Постојат многу рецепти со мелени бисквити, но ретко кој е вака автентичен, со вкус кој се памети долго. Плазма колачот се подготвува многу брзо, со оглед на тоа дека на еден фил му...

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Во сад ставете протеин по вкус, овесна каша, путер од кикирики и ситно сечкани чоколадни парченца. Мешајте ја смесата додека не стане хомогена, а по потреба додадете една лажица вода или млеко. Можете да декорирате со кокосови трошки или со нешто друго по желба....