ОВЕСНА ЧОКО ТОРТА: Здрав десерт кој се јаде без грижа на совест!

by | Јун 16, 2022 | Десерти

Ако постои здрава торта, тогаш тоа е оваа

СОСТОЈКИ:

  • 100 + 150 гр овесни снегулки
  • 50 гр ореви
  • 50 гр лешници
  • 120 гр мед
  • сол
  • екстракт од ванила
  • 200 гр темно чоколадо
  • 180 гр путер од кикирики

ПОДГОТОВКА:
Земете 100 гр овесни снегулки, ореви и лешници. Изблендирајте во брашно текстура. Ставете во подлабок сад. Додадете ги преостанатите овесни снегулки.

Додадете малку сол, екстракт од ванила и мед. Промешајте. Притиснете 2/3 од смесата во калап покриен со хартија за печење. Изладете.

Растопете ги чоколадото и путерот од кикирики. Се премачкајте ја смесата преку смесата со овесни снегулки. Над ова додека филот е сѐуште топол, додадете ја преостанатата смеса од овесни снегулки.

Се лади преку ноќ