Неодоливо вкусни, се топат во устата

Ное 24, 2023 | Десерти

Растопете го путерот. Изматете ги јајцата во сад, додадете шеќер, сол, путер и пирето од тиква. Изматете ја смесата со миксер. Измешајте брашно со прашок за пециво и додадете млеко. Ако смесата е премногу тенка или густа, по потреба можете да додадете уште малку брашно или млеко. Останува само да ја изматите смесата и да ги испечете палачинките во тавче. Пријатно!

Состојки:

  • 2 јајца
  • 2 чаши универзално брашно
  • 1 чаша пире од тиква
  • 3 големи лажици путер
  • 4 големи лажици шеќер
  • 2 прстофат сол
  • 1 чаша млеко
  • 2 мали лажички прашок за пециво

Подготовка:

Растопете го путерот. Изматете ги јајцата во сад, додадете шеќер, сол, путер и пирето од тиква. Изматете ја смесата со миксер. Измешајте брашно со прашок за пециво и додадете млеко. Ако смесата е премногу тенка или густа, по потреба можете да додадете уште малку брашно или млеко. Останува само да ја изматите смесата и да ги испечете палачинките во тавче. Пријатно!

Три рецепти за здравo и густo веганско топлo чоколадo

Три рецепти за здравo и густo веганско топлo чоколадo

Ретко кој може да и одол Ретко кој може да и одолее на чоколадото,особено на омилениот пијалок,топлото чоколадо,кое толку убаво грее и теши кога надвор е студено и темно. Штом зимата тропне на врата и температурите нагло паднат,се отвора апетитот за мрсна и слатка...

НАЈЕДНОСТАВНИОТ РЕЦЕПТ ЗА АЛВА

НАЈЕДНОСТАВНИОТ РЕЦЕПТ ЗА АЛВА

Ова е десерт од памтивек кој и денес со задовоство се прави и јаде. Има повеќе рецепти за подоготвка на алва, но оригиналниот рецепт е токму и наједноставниот, онаков каков што го правеле нашите баби и прабаби. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се користи чаша...

Највоздушестите палачинки: Се прават брзо и лесно, а може да останат во фрижидер до 4 дена

Највоздушестите палачинки: Се прават брзо и лесно, а може да останат во фрижидер до 4 дена

Кога е време за појадок или вечера, понекогаш ни е тешко да подготвиме нешто ново што е вкусно и пред се лесно и брзо се подготвува. Токму такви се овие палачинки без капка млеко, кои ќе ги направите за пет минути. Наместо млеко, се користи вода, а резултатот се...

ЈАБОЛКА ВО ЛИСНАТО ТЕСТО! Вкусно уживање кое се топи во устата

ЈАБОЛКА ВО ЛИСНАТО ТЕСТО! Вкусно уживање кое се топи во устата

Ако сакате јаболка, тогаш од ова овошје, кое се подготвува со лиснато тесто, можете да направите вкусен десерт. Состојки: 500 гр лиснато тесто 700 гр јаболка 80 гр суво грозје 50 гр ореви 10 гр шеќер 25 мл сок од лимон 10 гр ванилин-шеќер жолчка лажица шеќер...