Највоздушестите палачинки: Се прават брзо и лесно, а може да останат во фрижидер до 4 дена

Јун 15, 2023 | Десерти

Кога е време за појадок или вечера, понекогаш ни е тешко да подготвиме нешто ново што е вкусно и пред се лесно и брзо се подготвува.

Токму такви се овие палачинки без капка млеко, кои ќе ги направите за пет минути.

Наместо млеко, се користи вода, а резултатот се највоздушните палачинки што ќе ги пробате.

Состојки:

  • 1 и 1/2 чаши вода
  • 1/2 чаша масло или 1/2 чаша стопен, топол путер
  • 2 големи јајца
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • 2 1/4 чаши + 2 лажици брашно
  • 1/4 чаша шеќер
  • 3 лажици прашок за пециво
  • 1 лажичка сол

Подготовка:

Во поголем сад измешајте ги водата, маслото, јајцата и ванилата.
Потоа во среден сад измешајте ги брашното, шеќерот, прашокот за печиво и солта.
Сувите состојки се додаваат на влажните и се меша додека не се добие хомогена смеса.
Не мешајте премногу или нема да биде воздушеста смесата.
Загрејте малку масло во тава и пржете ги палачинките додека не почнат да се појавуваат меурчиња под површината, за што ќе бидат потребни околу две до три минути.
Превртете ја палачинката и пржете уште 2-3 минути.
Послужете веднаш. Кога ќе се изладат, ставете ги во фрижидер каде што можете да ги чувате до 4 дена или да ги замрзнете (може да траат и до 3 месеци).

Неодоливо слатко од миризливо и свежо овошје

Неодоливо слатко од миризливо и свежо овошје

Во тенџерето додадете скроб (нишесте), кој побрзо ќе го згусне. Ви предлагаме да ги искористите јагодите кои веќе може да ги купите и да направите домашно слатко од миризливо и свежо овошје. Ви пренесуваме малку поинаков рецепт од оној на кој сте навикнати. Во...

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Јајцата со шеќер изматете ги со миксер. Додадете масло, ванилин шеќер, јогурт и прашок за пециво измешан со брашно. Комбинирајте сè заедно. Загрејте ја машината за крофни и истурете по 1 лажичка фил во секој калап. Затворете го уредот и печете додека не поруменат....

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Во сад ставете протеин по вкус, овесна каша, путер од кикирики и ситно сечкани чоколадни парченца. Мешајте ја смесата додека не стане хомогена, а по потреба додадете една лажица вода или млеко. Можете да декорирате со кокосови трошки или со нешто друго по желба....

Најбрзата чоколадна торта се подготвува многу лесно, а ќе ги освои сите ваши сетила

Најбрзата чоколадна торта се подготвува многу лесно, а ќе ги освои сите ваши сетила

Доколку сакате чо Доколку сакате чоколадни комбинации тогаш оваа торта ќе ги маѓепса сите ваши сетила. Овој рецепт за чоколадна торта со богат филм е нешто божествено, а нејзината подготовка е навистина брза. Состојки: 200 грама мелени бисквити; 200 грама чоколадо;...