НАЈЕДНОСТАВНИОТ РЕЦЕПТ ЗА АЛВА

Јул 11, 2023 | Десерти

Ова е десерт од памтивек кој и денес со задовоство се прави и јаде. Има повеќе рецепти за подоготвка на алва, но оригиналниот рецепт е токму и наједноставниот, онаков каков што го правеле нашите баби и прабаби. Еве што ви е потребно:
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се користи чаша од 200 мл): 2 чаши масло, 4 чаши брашно. ЗА СИРУП (без варење): 2 чаши шеќер, 2 чаши вода
ПОСТАПКА: Во тенџере сипете две чаши растително масло (400 мл), па додајте четири чаши брашно, до врв полни. Тенџерето е најдобро да биде поголемо, пошироко и подлабоко, за побрзо да се испржи алвата.
Мешајте со дрвена лажица додека ја загревате содржината на умерена температурата. Брашното не смее да изгори, туку треба полека да се пржи во маслото со непрекинато и енергично мешање. За оваа постапка ќе ви бидат потребни приближно 25 минути.
Ако при мешањето забележите дека брашното започнува да загорува, веднаш намалете ја уште повеќе температурата и продолжете со мешање и пржење додека да добие златна боја. Што значи, температурата мора да ја прилагодите според вашиот шпорет.
ЗА СИРУП: Промешајте две чаши шеќер со две чаши вода и промешајте. Сирупот не е потребно да се вари. Оставете го настрана и повремено промешувајте го за да се осигурате дека целосно се растопил шеќерот.
Во меѓувреме приготвувајте ја алвата. Повремено мешајте и одвојте ја од дното на садот за да не загори. После 20-тина минути пржење на тивко, треба да добие светлокафеава боја со густа конзистенција.
Во овој момент можете да додадете една супена лажица течен мармалад од јаболкo или некој друг по вкус, а можете и да не го додавете, не е задолжителен.
Промешајте да се изедначи смесата, па започнете малку по малку да го додавате сирупот додека непрекинато мешате. Внимавајте, може да прска, затоа додавајте го полека.

Само мешајте и гледајте како сирупот исчезнува. Набрзо ќе добиете фина, мазна, хомогена кремаста смеса. Уште малку продолжете со мешање и готвење на ниска температура додека да испари вишокот течност.
Штом алвата почне да се одвојува од ѕидовите на садот, тоа е знак дека е готова. Можете веднаш да ја послужите вадејќи топчиња со лажица за сладолед, или обична лажица.

 

Три рецепти за здравo и густo веганско топлo чоколадo

Три рецепти за здравo и густo веганско топлo чоколадo

Ретко кој може да и одол Ретко кој може да и одолее на чоколадото,особено на омилениот пијалок,топлото чоколадо,кое толку убаво грее и теши кога надвор е студено и темно. Штом зимата тропне на врата и температурите нагло паднат,се отвора апетитот за мрсна и слатка...

Неодоливо вкусни, се топат во устата

Неодоливо вкусни, се топат во устата

Растопете го путерот. Изматете ги јајцата во сад, додадете шеќер, сол, путер и пирето од тиква. Изматете ја смесата со миксер. Измешајте брашно со прашок за пециво и додадете млеко. Ако смесата е премногу тенка или густа, по потреба можете да додадете уште малку...

Највоздушестите палачинки: Се прават брзо и лесно, а може да останат во фрижидер до 4 дена

Највоздушестите палачинки: Се прават брзо и лесно, а може да останат во фрижидер до 4 дена

Кога е време за појадок или вечера, понекогаш ни е тешко да подготвиме нешто ново што е вкусно и пред се лесно и брзо се подготвува. Токму такви се овие палачинки без капка млеко, кои ќе ги направите за пет минути. Наместо млеко, се користи вода, а резултатот се...

ЈАБОЛКА ВО ЛИСНАТО ТЕСТО! Вкусно уживање кое се топи во устата

ЈАБОЛКА ВО ЛИСНАТО ТЕСТО! Вкусно уживање кое се топи во устата

Ако сакате јаболка, тогаш од ова овошје, кое се подготвува со лиснато тесто, можете да направите вкусен десерт. Состојки: 500 гр лиснато тесто 700 гр јаболка 80 гр суво грозје 50 гр ореви 10 гр шеќер 25 мл сок од лимон 10 гр ванилин-шеќер жолчка лажица шеќер...