Храна која помага при справување со алергии

Храна која помага при справување со алергии

Времето надвор станува сè поидеално за шетање, но за жал со него доаѓа и сезоната на алергии. Еве неколку типови храна кои е пожелно да ги додадете на вашата алергиска терапија за да можете да уживате во убавините на природата. 1) Боровинки Кога доаѓаме во контакт со...
Маслинки – медитеранската тајна на здравјето

Маслинки – медитеранската тајна на здравјето

Дали сте забележале како повеќето препарати за убавина и здравје се на основа на маслинки и маслиново масло? Маслиновото масло е познато по своите својства за длабоко потхранување на кожата, незина регенерација и освежување. Тоа игра значајна улога при секојдневната...
Печен црн патлиџан со лук и зачини

Печен црн патлиџан со лук и зачини

Ги обожавате летните вкусови на печени пиперки, црни патлиџани, лук, домати? Пробајте го овој рецепт за максимално здраво уживање! Црниот патлиџан во ново издание! Потребни состојки: 3 црни патлиџани со средна големина Маслиново масло 1 морков 3-4 шери домати 50г...
Печен карфиол со куркума

Печен карфиол со куркума

Карфиолот припаѓа на групата зелки, изобилува со витамин Ц, а содржи и витамин К и неколку витамини од Б комплексот. На 100г содржи само 25 калории, но затоа изобилува со растителни влакна, кои ќе направат да се чуствувате сити подолго време, а со тоа и да ја одржите...
Овошни салати – здрава ужинка!

Овошни салати – здрава ужинка!

Ви се јадеше нешто слатко, а освежително и здраво? Се што ви треба се неколку видови овошје, исечкани, прелиени со лимонов сок и спремни за дегустација! Црвено бобичасто овошје, банана, диња, киви … погледнете ги овие комбинации и одберете ја омилената! На здравје!...
Костени – природен извор на енергија и здравје

Костени – природен извор на енергија и здравје

Питомите костени претставуваат природни извори на енергија и здравје, така што неопходни ни се во текот на овие ладни денови, но и дивиот костен, иако не е за јадење, е навистина лековит плод. Постојат два вида на костени – питоми костени (Castanea sativa) и диви...