Супер брзи пирошки – прсти да излижеш

Супер брзи пирошки – прсти да излижеш

Подготовка: Измешајте го брашното со пецивото. Во садот со брашно ставете ги јајцата, сирењето и солта. Месете го тестото додека сите состојки не се соединат. Извадете го тестото на побрашнета површина, па исечете правоаголници со дебелина околу 0,5см. Пирошките...
Посни палачинки – рецепт без млеко и јајца

Посни палачинки – рецепт без млеко и јајца

Кога ќе дојде време за постење, понекогаш тешко е да се одбегне вкусната мрсна храна. Но во оваа група не мора да спаѓаат и палачинките! Доколку мислевте дека не може да направите палачинки без јајца и млеко, сте се излажале. Овој рецепт ќе ви го докаже тоа. Потребни...
Посна пита со зелка и ориз

Посна пита со зелка и ориз

Потребни состојки за 4 лица : 1/2 главица свежа зелка 750 гр брашно 4 главици кромид 250 гр ориз масло за јадење сол и црн пипер Начин на подготовка : Главиците кромид ситно ги сечкаме и ги пржиме во тенџере на оган со загреано масло . Во тенџере со вода на оган го...
Моќен пијалак што штити од болести: Ракијата ги лекува овие 10 здравствени проблеми!

Моќен пијалак што штити од болести: Ракијата ги лекува овие 10 здравствени проблеми!

-Напиј се малку ракија, ќе ти биде подобро – е реченица што сигурно сте ја чуле барем еднаш во животот. Добрата стара ракија се смета за традиционален пијалак на нашите простори, а приказните за нејзината лековитост се пренесуваат од колено на колено. Со оглед на...
Тестенини со карфиол, сланина и пармезан

Тестенини со карфиол, сланина и пармезан

Карфиолот е „ин“ и тренди јадење, а ние ви нудиме интересен рецепт во кој може да го искористите. Време на подготовка:10 минути Време на готвење:30 минути Количина:4 Состојки: дебело исечени парчиња сланина – 100 грама маслиново масло – лебни трошки...
Одбележување на Светскиот ден на храната 16 октомври

Одбележување на Светскиот ден на храната 16 октомври

Имаме чест и задоволство да Ве поканиме на настан по повод одбележување на Светскиот ден на храната, на 16 октомври 2018 година (вторник) во ООУ “Аврам Писевски”, с. Бардовци, Скопје, со почеток во 10:30 часот. Настанот го организираат Организацијата за храна и...