Смрт или хит за диетата: Дали смеете да јадете компир ако сакате да ослабете?

by | Мар 14, 2020 | Диети

„Што повеќе зеленчук во исхраната“ е правило кое не е применливо на компирот.

Поради количината на скроб во компирот, често се вели дека компирот дебелее па затоа многумина го сметаат за погубен за диетата. Меѓутоа, еден варен компир со средна големина има само 160 калории, нула маснотии и нималку холестерол.

Притоа, варениот компир мошне ќе ве засити, а содржи по 4 грама протеини и влакна.
Проблемот настанува ако компирот го исечкате и го испржите во длабоко масло па уште и ако обилно го посолите.
Ако баш сакате повкусен оборк, прелијте го варениот компир со маслиново масло и зачинете го со рузмарин.

Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус
Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
ЈАБОЛКА ВО ЛИСНАТО ТЕСТО! Вкусно уживање кое се топи во устата
Recepti.mk
Recepti.mk4 weeks ago
Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва