Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Јун 16, 2022 | Диети, Здрава храна

Кога држат диета, повеќето луѓе се откажуваат од бело брашно или месни производи.

Сепак, научниците откриле дека има зеленчук и житарки, за кои обично се верува дека помагаат за слабеење, а кои поради некоја причина доведуваат до обратното.

Истражувањето траело 20 години и опфатило над 130.000 луѓе, а научниците се обиделе да ги следат навиките во исхраната на луѓето што ги набљудувале.

Тие со голема сигурност потврдија дека грашокот и компирот се видови на зеленчук кои водат кон дебелеење. Сепак, пченката се покажа како убедливо најлошата храна. Причина за тоа е високиот гликемиски индекс, интензивно зголемување на шеќерот во крвта после конзумирање, што го зголемува чувството на глад.

Далеку од тоа, овие намирници не се здрави, но за време на диетата и кога целта ви е слабеење, не треба да претерувате со нив. Проблемот е што голем број луѓе се потпираат исклучиво на овој зеленчук, бидејќи тие се евтини и имаат убав, пријатен вкус.

Поради тоа се занемарува здравиот лиснат зеленчук, како и храната богата со растителни влакна, како гравот, брокулата и карфиолот. Препорачливо е да ги консумирате овие намирници што почесто, а доколку сакате да ослабете, консумирајте и зеленчук богат со вода, како домати, краставици, тиквички, зелена салата, ротквици…

Колку навистина шеќер има во една банана?!

Колку навистина шеќер има во една банана?!

Со порастот на диетите со малку јаглехидрати во последниве години, често се слуша препораката дека кога јадете овошје, треба да избегнувате банани бидејќи „имаат премногу шеќер“. Со порастот на диетите со малку јаглехидрати во последниве години, често се слуша...

Здрави енергетски бомбици без шеќер и брашно готови за пет минути

Здрави енергетски бомбици без шеќер и брашно готови за пет минути

Слатките не мора секогаш да бидат нездрави и полни со шеќер и брашно. Од неколку состојки можете да направите хранливи енергетски бомбици, а потребни се само пет минути. Една од главните состојки се урмите, кои се многу здрави и пожелни во исхраната. Состојки: 200...

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Истражувањата покажуваат дека сувото грозје е корисно и за крвниот притисок и за кардиоваскуларното здравје. Во народната медицина постојат различни природни пијалоци кои благотворно делуваат на организмот. Често слушаме за тоа колку е добро водата да се пие со лимон,...

Рецепт за домашен и ПОСЕН мајонез

Рецепт за домашен и ПОСЕН мајонез

За сите љубители на мајонез, ви носиме поздрава верзија за да уживате во омилениот намаз без да биде толку мрсен и нездрав. За сите љубители на мајонез, ви носиме поздрава верзија за да уживате во омилениот намаз без да биде толку мрсен и нездрав. Потребно е: 50 ml...