Неверојатно вкусна бисквит торта, сè што ви треба е миксер и неколку состојки!

Состојки:

  • 500 гр мали бисквити
  • 4 жолчки
  • 6 лажици шеќер4 лажици брашно
  • 0,5 л млеко + млеко за потопување бисквити
  • 1 ванилин шеќер
  • лажица путер

Подготовка:

Ставете половина литар млеко, 4 лажици шеќер и путер да зовријат. Измешајте ги жолчките со 2 лажици шеќер, брашно и малку млеко (само за да направите смеса што можете да ја истурите). Полека истурете ја смесата со жолчки во врелото млеко, мешајќи постојано. Гответе околу 2 минути. Оставете да се олади. Потопете ги бисквитите во топло млеко и ставете ги во плех. Наполнете со ладен фил и ставете уште еден ред бисквити одозгора. Ако сакате, можете да декорирате со шлаг.