Намирници кои ќе ви помогнат на патот кон посакуваната тежина

Јул 26, 2019 | Диети

Јаткасти плодови

Според текстот кој е објавен во списанието Food Technology, јаткастите плодови се нутритивно богати,

погодни и обезбедуваат извонредна ситост, што укажува на фактот дека 23 бадеми содржат 129 калории вклучувајќи протеини,

влакна, незаситени масти, витамини и минерали. Студијата од 2012 година покажува дека краткотрајното консумирање на ф’стаци

може да помогне во намалувањето на телесната тежина и процентот на телесните масти кај здрави, млади луѓе во споредба со префинетите закуски полни со јаглени хидрати кои најчесто се консумираат.

Диететски влакна

Во суштина, треба да се зголеми внесот на инулин, олигофруктоза и фруктоолигосахариди,

односно влакна кои помагаат во апсорпција на калциум и функцијата на согорување на масти, а сето ова ќе помогне за намалување на внес на калории од храна и пијалоци.

Мешумки

Мислиме на леќа, грашок, грав и леблебија, кои се одличен извор на протеини и влакна, а содржат мал процент на маснотии.

Протеини

Чисти протеини како што се соја, сурутка, грашок и зеленчук се составен дел од многу програми за губење на тежината.

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Сите пијат вода со лимон, но ова овошје е едноставно „магично“ – еве како да си направите енергетски еликсир

Истражувањата покажуваат дека сувото грозје е корисно и за крвниот притисок и за кардиоваскуларното здравје. Во народната медицина постојат различни природни пијалоци кои благотворно делуваат на организмот. Често слушаме за тоа колку е добро водата да се пие со лимон,...

Зеленчук делотворен при слабеење

Зеленчук делотворен при слабеење

Следат шест од најпогодните зеленчукови плодови коишто стручњаците ги препорачуваат во исхраната кога главната цел е губење тежина. Зеленчукот е богат со витамини и минерали, а обично содржи и влакна што помагаат човекот подолго да се чувствува сит. Дополнително,...

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Кога држат диета, повеќето луѓе се откажуваат од бело брашно или месни производи. Сепак, научниците откриле дека има зеленчук и житарки, за кои обично се верува дека помагаат за слабеење, а кои поради некоја причина доведуваат до обратното. Истражувањето траело 20...

Не е важно ШТО јадете, туку КОГА јадете

Не е важно ШТО јадете, туку КОГА јадете

Пред следниот оброк проверете колку е часот! Внимавајте кога јадете и може да ослабнете и до 2.5 колограми за само пет дена, тврдат стручњаците. Во оваа диета нема никаква забрана во поглед на тоа кои намирници јадете, туку во поглед на времето кога јадете. Овој начин...