Магичен колач од само 2 состојки: Не може да биде поевтино, побрзо и повкусно

Мар 28, 2024 | Десерти

Чоколадна торта со само две состојки ќе ве воодушеви. Не бара многу време за подготовка, нема комплицирани состојки и се што ви треба е малку добра волја, чоколадо и јајца.

Што се однесува до чоколадото, слободно изберете според ваш вкус. Никогаш побрзо и никогаш поевтино.

Состојки:

  • 270 гр млечна чоколада
  • 4 јајца

Подготовка:

Чоколадото растопете го на пареа. Одвојте ги белките и жолчките, па со миксер на најголема брзина изматете ги белките додека не се запенат и добиете пенест шлаг.

Во растопеното чоколадо додадете две жолчки, па сè убаво измешајте. Постепено додавајте го шлагот малку по малку, цело време мешајќи додека не добиете хомогена смеса.

Истурете го во калап со дијаметар од 22 см обложен со хартија за печење и печете во загреана рерна на 170 C околу 25 минути. За да бидете сигурни дека е печено, можете да го искористите стариот трик со чепкалка за заби.

По желба посипете со шеќер во прав или одозгора ставете јагоди пред послужување.

Неодоливо слатко од миризливо и свежо овошје

Неодоливо слатко од миризливо и свежо овошје

Во тенџерето додадете скроб (нишесте), кој побрзо ќе го згусне. Ви предлагаме да ги искористите јагодите кои веќе може да ги купите и да направите домашно слатко од миризливо и свежо овошје. Ви пренесуваме малку поинаков рецепт од оној на кој сте навикнати. Во...

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Јајцата со шеќер изматете ги со миксер. Додадете масло, ванилин шеќер, јогурт и прашок за пециво измешан со брашно. Комбинирајте сè заедно. Загрејте ја машината за крофни и истурете по 1 лажичка фил во секој калап. Затворете го уредот и печете додека не поруменат....

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Во сад ставете протеин по вкус, овесна каша, путер од кикирики и ситно сечкани чоколадни парченца. Мешајте ја смесата додека не стане хомогена, а по потреба додадете една лажица вода или млеко. Можете да декорирате со кокосови трошки или со нешто друго по желба....

Најбрзата чоколадна торта се подготвува многу лесно, а ќе ги освои сите ваши сетила

Најбрзата чоколадна торта се подготвува многу лесно, а ќе ги освои сите ваши сетила

Доколку сакате чо Доколку сакате чоколадни комбинации тогаш оваа торта ќе ги маѓепса сите ваши сетила. Овој рецепт за чоколадна торта со богат филм е нешто божествено, а нејзината подготовка е навистина брза. Состојки: 200 грама мелени бисквити; 200 грама чоколадо;...