Вкусот на КАРАМЕЛА ќе ве зашемети: Неодоливиот милионерски колач е всушност ефтин десерт чиј рецепт мора да го знаете!

Мар 9, 2022 | Десерти

Познатиот милионерски колач е фантастична торта чие „скапо“ име воопшто не одговара на комбинацијата на неговите состојки, туку е, напротив, прилично евтин. Вкусот е, затоа, извонреден!

Станува збор за стара шкотска торта која е богата со карамела, чоколада, млеко… Всушност, името го добила затоа што потсетува на нешто што би јаделе богатите, но не бара скапи состојки и тешка подготовка.
Состојки:

Тесто:

  • 350 грама брашно
  • 230 грама путер
  • 130 грама кристален шеќер
  • прстофат сол

Карамела:

  • 400 милилитри кондензирано млеко
  • 200 грама шеќер
  • 200 грама путер
  • 4 лажици стопен мед

Глазура:

  • 250 грама чоколадо (млечно или темно)

Подготовка:

Прво загрејте ја рерната на 150 степени. За слој тесто измешајте путер, шеќер и сол, па матете со миксер додека не добиете еднолична смеса. Потоа постепено додавајте го брашното со постојано мешање со миксер. Кога ќе имате компактно тесто, ставете го во плех обложен со хартија за печење. Печете околу половина час, додека не поруменат. Кога целосно ќе се излади, ставете ја кората од бисквитот во фрижидер.

За слојот од карамела измешајте путер, млеко и шеќер, потоа додадете мед и постојано мешајте на средна температура додека смесата не стане густа карамела. Кога е готово, прелијте го со бисквитот и вратете го во фрижидер.

Чоколадото растопете го на пареа, па прелијте го со изладениот (и исцеден!) карамел, па вратете го во фрижидер да се стегне.

Засладете се како милионери!

Три рецепти за здравo и густo веганско топлo чоколадo

Три рецепти за здравo и густo веганско топлo чоколадo

Ретко кој може да и одол Ретко кој може да и одолее на чоколадото,особено на омилениот пијалок,топлото чоколадо,кое толку убаво грее и теши кога надвор е студено и темно. Штом зимата тропне на врата и температурите нагло паднат,се отвора апетитот за мрсна и слатка...

Неодоливо вкусни, се топат во устата

Неодоливо вкусни, се топат во устата

Растопете го путерот. Изматете ги јајцата во сад, додадете шеќер, сол, путер и пирето од тиква. Изматете ја смесата со миксер. Измешајте брашно со прашок за пециво и додадете млеко. Ако смесата е премногу тенка или густа, по потреба можете да додадете уште малку...

НАЈЕДНОСТАВНИОТ РЕЦЕПТ ЗА АЛВА

НАЈЕДНОСТАВНИОТ РЕЦЕПТ ЗА АЛВА

Ова е десерт од памтивек кој и денес со задовоство се прави и јаде. Има повеќе рецепти за подоготвка на алва, но оригиналниот рецепт е токму и наједноставниот, онаков каков што го правеле нашите баби и прабаби. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се користи чаша...

Највоздушестите палачинки: Се прават брзо и лесно, а може да останат во фрижидер до 4 дена

Највоздушестите палачинки: Се прават брзо и лесно, а може да останат во фрижидер до 4 дена

Кога е време за појадок или вечера, понекогаш ни е тешко да подготвиме нешто ново што е вкусно и пред се лесно и брзо се подготвува. Токму такви се овие палачинки без капка млеко, кои ќе ги направите за пет минути. Наместо млеко, се користи вода, а резултатот се...