Оваа храна помага во намалување на холестеролот!

За луѓето кои имаат проблеми со високо ниво на холестерол во крвта, секој залак е важен – вклучително и оние помеѓу оброците. Јадењето во редовни интервали е многу важно за нормализирање на нивото на шеќер во крвта, како и за одржување на метаболизмот. Закуските исто така можат да бидат одличен начин да вклучите храна што може да помогне во намалување на холестеролот, сè додека мудро одлучите за неговиот состав. Само затоа што нема да јадете чипс, помфрит, крофни, колачиња и други слатки, не значи дека изборот на здрави закуски е ограничен. Всушност, здравата закуска може да биде многу вкусна. Ова се осум здрави закуски во кои навистина ќе уживате, со што ќе ги заштитите артериите и другите крвни садови од вишок маснотии.

1. Пуканки
Пченката и пуканките се сметаат за цели зрна, што значи дека се богати со растителни влакна што можат да помогнат во намалувањето на холестеролот во крвта, според Американското здружение за срце. Не само што пуканките имаат повеќе влакна отколку лебот или кафеавиот ориз, туку и оваа закуска е нискокалорична, кога е правилно подготвена и изедена во умерени количини. Само без дополнително масло, и прелив од путер и сол!

2. Оревкасти плодови
Оревите можат да бидат одлична опција за ужинка кога сакате да го намалите холестеролот. Истражувањата (1) покажаа дека заменувањето на заситените масти со запушени артерии со здрави, мононезаситени масти богати со бадеми не само што го намалува ЛДЛ („лошиот“ холестерол), туку е и идеална стратегија за спречување на оксидација на лошиот холестерол – чекор во процес на создавање атеросклероза.
Оревите се уште еден добар избор доколку имате висок холестерол. Само запомнете дека јаткастите плодови се многу калорични, па не заборавајте да се држите до големината на една порција (не повеќе од 24 бадеми или 14 половини ореви).

3. Хумус
Не само што е одлично за вас ако имате висок холестерол затоа што е богат со растителни влакна, витамини и минерали кои придонесуваат за добро здравје, но исто така е нискокалоричен и натриум, холестерол и калории, сето тоа помага во спречување на срцеви болести и крвни садови. Хумусот нуди здрава доза на растителни влакна, протеини и антиоксиданти.

4. Домашен чипс
Луѓето имаат тенденција да мислат дека чипсот од компир е забранет кога станува збор за одржување на високиот холестерол под контрола. И навистина, најдобро е да се избегне традиционално подготвената мрсна и солена закуска што сите ја знаеме и ја сакаме. Сепак, самиот компир е малку калоричен, богат со растителни влакна и полн со калиум, минерал кој помага во контролата на крвниот притисок. Ако толку многу сакате чипс, подгответе го во домашна здрава верзија, лесно зачинете со маслиново масло и билки како рузмарин.

5. Овесна каша
Не размислувајте за овесна каша само како храна само за појадок: можете да ја јадете во кое било време од денот за да го намалите холестеролот. Овесната каша содржи специфични растворливи влакна кои апсорбираат холестерол и му помагаат да се „пробие“ низ дигестивниот систем, без да се апсорбира во организмот. Покрај тоа, влакната се комбинираат со жолчни киселини за да помогнат во екскреција на маснотии, принудувајќи го црниот дроб да направи повеќе жолчка, што помага да се намали ЛДЛ, т.е. лош холестерол

6. Овошје
Наместо да посегнувате по чоколадо, задоволете ја вашата желба за шеќер со овошје, што всушност може да ви помогне да го намалите холестеролот. Јаболката, јагодите, грозјето и агрумите содржат голема количина пектин, вид на влакна што може да го намали нивото на лош, т.е. ЛДЛ холестерол. Нектарините, на пример, се особено добар избор бидејќи содржат и калиум, кој може да помогне во контролата на крвниот притисок.

7. Домашна супа
Супата можеби не е првото нешто што ми паѓа на ум како закуска, но може да биде брза, лесна и задоволувачка работа со мала вредност на заситени масти – особено кога станува збор за супа од зеленчук. Зеленчукот нуди многу витамини, минерали и здрави хранливи материи, со многу малку калории и е најдобар кога ги чувате дома, во нивната верзија, со убов.

8. Леб од цели зрна
Лебот од цели зрна е најдобриот избор кога се држите до диета со низок холестерол. Овој леб содржи поголеми количини на растителни влакна отколку вообичаениот бел леб, а може да се користи и за регулирање на добро варење. Само едно парче леб од цели зрна ви обезбедува околу два грама протеини и два грама влакна.