Домашен сладолед готов за миг: Рецепт без млеко и шеќер од само 2 состојки

Јун 22, 2023 | Брза храна

Како се прави најздравиот и највкусниот домашен сладолед?

Веганската кујна ни дарувала многу драгоцени рецепти, благодарение на кои вообичаените слатки може да ги замениме со здрави и еднакви вкусни алтернативи.

Еден од таквите рецепти за домашен, чоколаден сладолед за кој не мора да користите ни шеќер, ни млеко, па дури ни чоколадо.

Доволни се само две состојки, а по желба може да додадете малку мед.

Состојки:

– 2 банани;
– 2 лажици какао во прав.

Подготовка:

1. Исечкајте ја бананата на кругови, па распоредете ги по обложена хартија за печење и ставете ги во замрзнувач околу половина час.

2. Потоа извадете ги, ставете ги во блендер, додадете какао во прав, па блендирајте една минута до две, односно сè додека не добиете фина кремаста текстура.

3. Потоа ставете ја смесата во чаши или калапи за сладолед и тоа е сè! Ставете го сладоледот во замрзнувач и два часа подоцна може да уживате во божествениот чоколаден вкус.

Уживајте во вкусот!

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Помфритот е идеален додаток за хамбургери или друго месо на скара. Сепак, многу луѓе го јадат и како главно јадење, со малку салата. Но, поради начинот на подготовка кој бара пржење во големи количини масло, помфритот е меѓу намирниците кои воопшто не се најздравиот...

Одлична идеја за лесен ручек: Печурки полнети со пилешко и спанаќ

Одлична идеја за лесен ручек: Печурки полнети со пилешко и спанаќ

Вкусен оброк за 45 минути. Нема кој не ги сака полнетите печурки, а ние ќе ви предложиме одличен рецепт за вкусна пролетна варијација на ова јадење. Состојки: 300 гр. шампињони 150 гр. пилешко бело месо, сечено на ситно коцки 70 гр. рендан кашкавал 150 гр. спанаќ Мала...

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Помфритот е идеален додаток за хамбургери или друго месо на скара. Сепак, многу луѓе го јадат и како главно јадење, со малку салата. Но, поради начинот на подготовка кој бара пржење во големи количини масло, помфритот е меѓу намирниците кои воопшто не се најздравиот...

Лесен ручек: Тиквички полнети со сирење

Лесен ручек: Тиквички полнети со сирење

Брз и едноставен ручек за целото семејство, особено во топлите, летни денови! Состојки: 3 тиквички 300 гр ситно сирење 1 јајце 1 лажичка сол маслиново масловички Тиквичките исчистете ги и издлабете ги. Измешајте ги сирењето и јајцата, посолете ги и наполнете ги...