Се подготвувате да одите на море – ова се цените за кафе, храна и лежалка во Хрватска, Црна Гора и Грција

Се подготвувате да одите на море – ова се цените за кафе, храна и лежалка во Хрватска, Црна Гора и Грција

Летото пристигнува и пред почетокот на сеозната главно прашање на македонските туристи кои планираат одмор им е освен цената на хотелите и апартманите, колку чинат лежалките, чадорите за сонце, кафето, гирото и слично. Цените во Грција и Црна Гора, засега се останати...
Мексиканска кујна

Мексиканска кујна

За мексиканската кујна се смета дека е една од најпознатите во светот. Голем дел од производите што се користат во разните кујни во светот, потекнуваат од Мексико. На пазарите во старо Мексико можело да се најде: грав, пченка, кикиритки, какао, домати, чили пиперчиња,...
Тајните на Француската кујна

Тајните на Француската кујна

Вистинскиот развој на француската кујна започнува со Катерина де Медичи. Кога во 1533 -тата година таа заминала за Франција за да се омажи за кралот Хенри Втори, таа покрај личните работи, на пат ги повела готвачите, келнерите и слаткарите. Катерина со право била...
Турска кујна

Турска кујна

Турската кујна спаѓа меѓу 10 најатрактивни светски кујни. Дамнешниот номадски живот, просторот со различната флора и фауна, кои минува низ седум географски зони, и наследството на богатата царска кујна се трите темелни елементи кои влијаат врз гастрономската умешност....
Надал на својата свадбата ќе јаде зеленчук, а неговите гостите месо и риба

Надал на својата свадбата ќе јаде зеленчук, а неговите гостите месо и риба

На шпанскиот тенисер Рафал Надал му дојде преку глава од ергенскиот живот и реши да се жени. Негова избраничка е Циска Перело, со која е во врска веќе 14 години, а се верија лани, во мај, во Рим. Според шпанскиот тв канал “Телекинко“ парот планира да се венча следниот...
Седми мај е неработен ден за цела Македонија

Седми мај е неработен ден за цела Македонија

Доаѓањето на Папата кое е историски настан на 7-ми мај всушност ќе значи и неработен ден македонските граѓани. Владата следната недела на владина седница се очекува вторник – 7ми мај да го прогласи за неработен ден за сите граѓани. На 7 мај во 08 часот и 30 минути од...