3-ТЕ најдобри зачини за слабеење: Веќе ги имате во кујната – ги намалуваат килограмите и надуеноста, ги исфрлаат вишокот течности

Слабеењето ќе биде проследено со промена на исхраната, избегнување на шеќер и брза храна, вежбање, но и природни стимуланси за забрзување на метаболизмот, детоксикација и исфрлање на вишокот течности. Најдобрите помагачи во слабеењето се дефинитивно зачините! Овие интересни растенија, кои на јадењата им даваат посебна арома, содржат хранливи материи кои можат да бидат пресудни за слабеење. Можно е повеќето од нив да ги имате во кујната – погледнете ги овие 3 зачини:

Магдонос
Многу јадења не можат да се замислат без магдонос, особено домашната супа. Сепак, малкумина знаат дека тој е природен диуретик и дека помага да се исфрли вишокот течност од телото. Ова го забрзува метаболизмот и ви помага да изгубите тежина.

Оригано
Во италијанската кујна, ориганото е зачин број еден, но важно е да се знае дека ориганото е неверојатно растение полно со биоактивни соединенија како полифеноли и флавоноиди. Овие соединенија помагаат и во регулирањето на инсулинот во телото, како и на телесната тежина. Друга предност на ориганото кога станува збор за слабеење е тоа што помага при запек – го подобрува варењето.

Рузмарин
Рузмаринот е полн со антиоксиданси и помага во регенерација на клетките, но го регулира и шеќерот во крвта и го стимулира забрзувањето на метаболизмот. Рузмаринот со векови се користи во алтернативна природна медицина. Исто така, помага да се ослободите од вишокот течности и надуеноста.

Мени