САЛАТА СО ТЕСТЕНИНИ И БРОКУЛА

Дек 11, 2017 | Салати

По поголем сад ставете вода. Почекајте да зоврие, а потоа ставете ја брокулата. Обарете ја неколку минути. Потоа префлете ја брокулата во сад со ладна вода.

Во истиот сад во кој ја обаривте брокулата, сварете ја тестенината според успатсвото на кесичката. Додека ја варите тестенина во тавче на малку маслиново масло пропржете го ситно исечканото лукче.

Додадете ја брокулата и таа малку испржете ја. Тестенината исцедете ја префлете ја во сад ставете ја брокулата, зачинете со сос и црн пипер, додадете кора од лимон.

Одозгора грубо издробете парчиња сирење. За дополнување на вкусно можете да исцедете лимонов сок. Добар апетит.

Идеја за лесен ручек без готвење: Карпачо од тиквички и бадеми

Идеја за лесен ручек без готвење: Карпачо од тиквички и бадеми

Рецептите со тиквички се неисцрпна тема, па не грижете се што да подготвите за летен ручек или лесна вечера бидејќи тиквичките се инспирација на која секогаш можете да се потпрете. Во оваа едноставна комбинација, ручекот што ќе го подготвите за вашите најблиски ќе...

Листа на најздрави салати

Листа на најздрави салати

Салатите се многу здрав оброк, но дали знаевте дека некои се сепак подобри за вашиот организам од другите благодарение на нутриентите кои ги содржат. Зависно од количината на здрави состојки како, на пример, влакна, протеини, калциум, железо, рибофлавин, витамини или...

Салата од просо, куркума и краставица

Салата од просо, куркума и краставица

Состојки 1 сецкана свежа краставица 100гр просо 1/2 лажиче куркума 1 лажиче ленено семе 100гр крем сир 2 лажици кисела павлака 1 лажица јогурт хималајска сол и бибер по вкус околу 300мл вода за варење на просото Подготовка Прво просото го ставаме во топла вода, во...

Пијалак за детоксикација: Брусница за чистење на организмот

Пијалак за детоксикација: Брусница за чистење на организмот

На сите нас ни е потребна детоксикација на организмот. Потребно е да го прочистиме телото од сите штетни супстанци кои ги внесуваме во нас преку храната, пијалоците но и преку воздухот. Најбрз начин да извршиме детоксикација е со пијалоци кои можеме да ги направиме...