Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Топло и вкусно – одлична идеја за предјадење или оброк комбиниран со салата.

Состојки:

  • 500 гр компири
  • 4 парчиња млад кромид
  • 100 гр кашкавал
  • 1 јајце
  • Презла
  • 2 лажици брашно
  • Сол и бибер
  • Масло

Начин на подготовка:
Сварете ги компирите во посолена вода, и исечкајте го младиот кромид. Направете пире откако ќе се изладат компирите. Додајте рендан кашкавал, млад кромид, јајце, брашно, сол и бибер.

Од добиената смесата, со навлажнети раце формирајте крокети, ставете ги во презла и оставете ги да отстојат во фрижидер најмалку половина час. Пржете ги на масло од сите страни за да добијат златеста боја.