Рецепт на денот: Пита со јаболка и брусница

Фев 21, 2020 | Uncategorized

Подгответе ја оваа пита која ќе го израдува целото семејство.

Питата се подготвува многу едноставно, а ќе уживате во нејзиниот вкус.

Состојки:

  • 700 гр. јаболка
  • Две шолји брусница
  • ¾ шолји шеќер
  • Три лажици пченкарен скроб
  • Лажица рендана кора од лимон
  • Половина лажица цимет
  • ¼ лажичка сол
  • 1 пакување лиснато тесто
  • Половина шолја житарки(корнфлекс)
  • 55 гр. путер

 

Начин на подготовка:
Загрејте ја рерната на 190 степени.
Во голем сад измешајте ги исецкани јаболка, шеќер, пченичен скроб, рендана кора од лимон, цимет, брусница и сол.
Развлечете го лиснатото тесто, па потоа ставете го во подготвеното тавче, со рацете извлечете ги краевите за да ги покријат краевите на тестото.
Смесата со јаболката истурете ја преку тестото, одозгора посипете со корфлекс и нарендајте путер.
По желба направите декорација со калап срце за одозгора.
Печете додека јаболката да омекнат, 50-60 минути. Оставете ја питата да се излади половина час па послужете.

Извор: kurir.mk

Ова е рецепт за највкусните посни колачи

Ова е рецепт за највкусните посни колачи

Вистински хит на посните веселби се секогаш малите колачи. Гостите ги обожаваат, но на домаќинките им задаваат вистинска мака. Ги има толку многу и треба да го изберете најдобриот и највкусниот рецепт. Ви носиме рецепт за највкусните колачиња, по рецептот на баба: За...

Ориганото ќe ви ги исчисти бeлите дробови од бактeрии, прашина и слуз

Ориганото ќe ви ги исчисти бeлите дробови од бактeрии, прашина и слуз

Прво, треба да знаете дека постојат многу нешта кои може да предизвикаат проблеми со дишните органи, како што се: алергии, астма, штетни микроорганизми, па дури и вдишување на различни загадувачи. Најчестите симптоми и знаци кои предупредуваат на респираторни проблеми...

Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

Оброците на работното место се една од најголемите причини за внес на премногу калории, а со тоа и создавање вишок килограми. Преиспитајте ги своите навики за исхрана на работното место, а тоа ќе ви помогне да имате повеќе контрола врз она што го јадете. Носете своја...

Откажете ги цигарите на природен начин- брзо и ефикасно !

Откажете ги цигарите на природен начин- брзо и ефикасно !

Пушењето цигари е еден од главните проблеми на овој век. Тоа го уништува здравјето на суров начин, особено дишењето. Затоа, неопходно е веднаш човек да ги прочисти белите дробови. Ова треба да го стори секој, без разлика дали пуши цигари или не. Бидејќи е познато дека...