Памук колач: Со три состојки направете превкусен десерт

Мар 27, 2024 | Uncategorized

Чоколадото се става да се растопи на пареа

Потребно е:

  • 3 јајца
  • 120 грама бело чоколадо
  • 120 грама крем сирење (намаз од сирење)

Подготовка:

Чоколадото се става да се растопи на пареа. Одделете ги жолчките и белките и изматете ги белките додека не се стегнат. Кога чоколадото ќе се растопи, измешајте ги крем сирењето и
жолчките, па полека додадете ги изматените белки.

Истурете ја смесата во калап и печете на 170 степени 15 минути. По 15 минути намалете ја температурата на 150 степени и печете го колачот уште 15 минути.

По 30 минути печење, исклучете ја рерната и оставете го колачот да се пече на постоечката температура уште 15 минути. Изладете го колачот и посипете го со шеќер во прав.

ТОРТА СО ПЛАЗМА ЗА 20 МИНУТИ: Две совршени комбинации кои сите ги сакаат

ТОРТА СО ПЛАЗМА ЗА 20 МИНУТИ: Две совршени комбинации кои сите ги сакаат

Во продолжение погледнете како да подготвите плазма колач во неколку едноставни чекори. Постојат многу рецепти со мелени бисквити, но ретко кој е вака автентичен, со вкус кој се памети долго. Плазма колачот се подготвува многу брзо, со оглед на тоа дека на еден фил му...

ВИДЕО: Бурек по рецептот на баба

ВИДЕО: Бурек по рецептот на баба

Наместо сирење, може д Наместо сирење, може да биде со месо – и, навистина, добиваме врвен модифициран бурек, полн со фил. За овој врвен рецепт ќе ви биде потребно: 200 гр сирење; 500 гр потенки готови кори; 100 мл кисела вода; ½ прашок за печиво; 1 лажица кисела...

Ова е рецепт за највкусните посни колачи

Ова е рецепт за највкусните посни колачи

Вистински хит на посните веселби се секогаш малите колачи. Гостите ги обожаваат, но на домаќинките им задаваат вистинска мака. Ги има толку многу и треба да го изберете најдобриот и највкусниот рецепт. Ви носиме рецепт за највкусните колачиња, по рецептот на баба: За...

Рецепт на денот: Пита со јаболка и брусница

Рецепт на денот: Пита со јаболка и брусница

Подгответе ја оваа пита која ќе го израдува целото семејство. Питата се подготвува многу едноставно, а ќе уживате во нејзиниот вкус. Состојки: 700 гр. јаболка Две шолји брусница ¾ шолји шеќер Три лажици пченкарен скроб Лажица рендана кора од лимон Половина лажица...