Посна пица со туна и печурки

Дек 4, 2023 | Пица

Во млаката вода истурете ги шеќерот и квасецот, а кога ќе нарасне квасецот додадете ги останатите состојки и замесете меко тесто. Месете го неколку минути и оставете го да стаса 30 минути. Расукајте го тестото и ставете го во тавче. Потоа намачкајте ја доматната паста и додадете ја туната исцедена и сите останати состојки за филот. На крај изрендајте го кашкавалот. Печете 15 минути во загреана рерна на 250 степени. Внимавајте да не изгори дното.

Тесто:

  • 1,5 dl млака вода
  • 0,5 dl масло
  • 1/2 пакување свеж квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 250 гр брашно

Фил:

  • 1 конзерва туна во масло
  • 100 гр растително сирење
  • 50 гр маринирани печурки
  • по желба доматна паста, оригано и маслинки, свежа пиперка

Подготовка:

Во млаката вода истурете ги шеќерот и квасецот, а кога ќе нарасне квасецот додадете ги останатите состојки и замесете меко тесто. Месете го неколку минути и оставете го да стаса 30 минути. Расукајте го тестото и ставете го во тавче. Потоа намачкајте ја доматната паста и додадете ја туната исцедена и сите останати состојки за филот. На крај изрендајте го кашкавалот. Печете 15 минути во загреана рерна на 250 степени. Внимавајте да не изгори дното.

Брзи мини пици со модар патлиџан

Брзи мини пици со модар патлиџан

Се прават едноставно, а вкусни се, прсти да излижете! Потребни состојки: -1 поголем модар патлиџан -Сол -Маслиново масло -1 тегличка готов болоњезе сос (може и сос од домати) -Свеж босилек -200g рендан кашкавал Измијте го модриот патлиџан и исечете го на крукчиња...

Оригинален италијански рецепт за пица Капричиоза

Оригинален италијански рецепт за пица Капричиоза

Состојки: тенко тесто за пица 1 шолја доматен сос 1 шолја артичока, исечкана на четвртинки 1 шолја моцарела 1 шолја сечени црни маслинки 6 листови пршута 1 шолја печурки, сечкани 2 варени јајца, по желба Подготовка: На тестото за пица распоредете го доматниот сос....

Уживајте во пица без грижа на совест: Ова е специјалитет за слабеење

Уживајте во пица без грижа на совест: Ова е специјалитет за слабеење

На прв поглед, оваа пица изгледа како и секоја друга. Но, на прв поглед, или веќе на првото залче, ќе сфатите дека нешто фали – кашкавал! Е сега, некој може да каже дека ова не е пица, па во тој случај можете да ја нарекувате „отворен сендвич“, но млечните производи...

МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

Потребни состојки: 150 грама шунка 1  лажичка шеќер 100 милилитри масло 300 грама кисела павлака 100 грама кечап 15   квасец 100 милилитри вода 600 грама брашно 1   јајце Подготовка: Квасецот растопете го во водата и малку шеќер. Додадете го во брашното, маслото,...