ПОЛНЕТИ ПИКАНТНИ ДОМАТИ

Дек 13, 2017 | Македонска Кујна

Хранлив и заситувачки, црниот домат се подготвува на многу начини, но за денес се одлучивме да ви предложиме рецепт за предјадење. Доматите се многу ценет зеленчук во Индија, Кина и Јапонија. Потеклото му е од Индија и Шри Ланка, каде се одгледувал од пред 3000год.

Состојки:

  • 1  црн домат
  • 1  свеж домат
  • 2  помала главица кромид
  • 200гр павлака
  • 100гр козјо сирење или фета, по избор
  • Сол, пипер, маслиново масло
  • Свеж магдонос, чили , пиперче.

 

Начин на подготовка:

Измијте го патлиџанот, исечете го на тенки кришки, малку посолете го о оставете го 15мин. на страна како би ја испуштил водата.

Секое парче притиснете го на хартиена салвета и прелијте неколку капки маслинов зејтин.

На скара или на тостер за топли сендвичи, испечете ги доматите па секој премачкајте го со павлака, попарете и на секој додадете му сирење.

Додајте лист од магдонос, замотајте и послужете на чинија.

Во тава со малку маслинов зејтин полека издинстајте иситнет лук и на коцки исечканиот домат, кој пред тоа сте го попариле и излуштиле.

Динстајте 15 мин. малку попарете, посолете и додајте ситно исецкана чили пиперка.

Динстајте уште 5 мин. па прелијте ги доматите и послужете.

Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус

Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус

Вкусно и визуелно многу привлечно јадење – полнетите печени домати се вистинска рапсодија на вкус, боја и арома, а сите ќе уживаат во оваа комбинација. Кускусот е храна која се добива од здробена тврда пченица и е многу популарна храна во кујните на арапските земји....

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Доколку сакате брзи, солени пикантерии тогаш овој рецепт ќе ве купи на прво залче. Кога станува збор за пикантериите во омилените се вбројуваат питата, мафините, кифличките, но и шпанската пита за која многумина велат дека е совршен спој на најубавите состојки....

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Помфритот е идеален додаток за хамбургери или друго месо на скара. Сепак, многу луѓе го јадат и како главно јадење, со малку салата. Но, поради начинот на подготовка кој бара пржење во големи количини масло, помфритот е меѓу намирниците кои воопшто не се најздравиот...

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Ако размислувате со што да се почестите по напорен ден на работа, имаме идеја. Овие домашни крофни имаат вкус исто како оние од пекарницата, а одличната работа е што можете да ги направите дома за само 15 минути. Една мерка ќе направи 35 крофни, па размислете веднаш...