ПЕЧЕН КОМПИР ПИРЕ

Дек 25, 2017 | Предјадење

Овој интересен рецепт, освен што е вкусен, може да се приготвува и еден, па дури и двa дена порано. Сварете ги компирите, наредете ги во тава, завиткајте ги со пластична фолија и ставете ги во фрижидер. Кога ќе сакате топол оброк, наросете кашкавал, путер и лебни трошки и ставете го јадењето да се пече.

Состојки
5 лажици несолен путер
1,5 кг компири, излупени и исечкани на големи парчиња
сол
бибер
лебни трошки
рендан пармезан
Начин на подготовка
Замастете ја тавата за печење со путер.

Во голем сад ставете вода, додадете ги компирите и 1/2 лажица путер и оставете ги компирите да се сварат. Потоа исцедете.

Измешајте ги сварените компири со 2 лажици путер, и зачинете по вкус. Ставете ги компирите во тавата за печење. (Ако одлучите да го приготвувате јадењето подоцна, вака сварените компири можете да ги држите во фрижидер до 2 дена.)

Во мал сад измешајте ги лебните трошки, останатиот путер и пармезанот. Мешајте се додека смесата не се формира во поголеми трошки. (Вака измешаните состојки исто така можат да останат во фрижидер до 2 дена.)

Загрејте ја рерната на 200 степени. Наросете ја смесата со пармезан и лебни трошки над компирите и печете се додека не добиете златна и крцкава кора.

Крцкаво, зачинето и повикува за пиво: Рецепт за совршени печени компири

Крцкаво, зачинето и повикува за пиво: Рецепт за совршени печени компири

Зачинетите парчиња компир се опасно добра закуска, без разлика дали се служат со некој сос или како додаток на месо, риба или зеленчук. Својата крцкавост ја должат на лебните трошки, а својата сладост на зачините, кои по желба можете да ги прилагодите по сопствен...

Одллични за мезе : поховани печурки во пиво

Одллични за мезе : поховани печурки во пиво

Состојки: Две чаши пиво Две чаши брашно Две лажички лук во прав Две лажички сол Лажичка бибер Лажичка сушен магдонос 3-6 чаши масло (во зависност од тоа колку е голема тавата) Околу половина килограми печурки Подготовка: Истурете го маслото во тава – треба да биде...

Рецепти за лазања на кои не можете да им одолеете

Рецепти за лазања на кои не можете да им одолеете

естенините се омилено јадење за многумина од нас, а комбинации има безброј. Лазањата е посебно уживање, а може да ја направите со многу видови сосови. Она што е најважно за добра лазања е начинот на кој ја редите, па инспирирајте се од овие рецепти на Tasty на кои...

Полнети шампињони

Полнети шампињони

Состојки: 500 г шампињони Сол, бибер 2 лажички сушен или свеж босилек 50 г шунка 1 кромид Масло 2 лажици павлака 30 г кашкавал Приготвување: Измијте ги шампињоните и исчистете ги така за да има доволно место да се наполнат со смесата што ќе ја приготвите Исечете ги...