НЕОБИЧНА БОГАТА ПИЦА

Дек 6, 2017 | Пица

Потребни состојки:

За тесто:

120 гр. брашно

150 мл. вода

4 лажици маслоново масло

1 лажичка сол

За фил:

200 гр. мешани печурки: шампињои, питаки, вргањ…)

200 мл. млеко

3 јајца

2 чешниња лук

2 лажици ситно сецкан власец

200 гр. гауда кашкавал

200 гр. овчи кашкавал

150 мл. павлака

2 лажици пармезан

Сол и црн пипер

Припрема:

Во посебен сад ставете ги состојките за тестото и замесете, па формирајте топка, но внимавајте да не се лепи. Со сукалка растегнете кора, па ставете ја во намачкан плех за пица.

Ситно исецкајте ги сите печурки, па пропржете ги малку на оган заедно со ситно исецканите чешниња лук. Потоа додадете го кашкавалот во тавата и почекајте малку да се растопи, па додајте го млекото. Тргнете ја тавата од оган, промешајте, па додадете ја павлаката, ситно сецканиот власец, солта и црниот пипер. Изматете ги и јајцата и додадете ги, па промешајте се додека не добиете хомогена смеса.

Смесата додадете ја врз тестото за пица, па печете на температура од 200 степени околу 30тина минути. Пет минути пред крајот додадете пармезан. Добар апетит!!!

Посна пица со туна и печурки

Посна пица со туна и печурки

Во млаката вода истурете ги шеќерот и квасецот, а кога ќе нарасне квасецот додадете ги останатите состојки и замесете меко тесто. Месете го неколку минути и оставете го да стаса 30 минути. Расукајте го тестото и ставете го во тавче. Потоа намачкајте ја доматната паста...

Брзи мини пици со модар патлиџан

Брзи мини пици со модар патлиџан

Се прават едноставно, а вкусни се, прсти да излижете! Потребни состојки: -1 поголем модар патлиџан -Сол -Маслиново масло -1 тегличка готов болоњезе сос (може и сос од домати) -Свеж босилек -200g рендан кашкавал Измијте го модриот патлиџан и исечете го на крукчиња...

Оригинален италијански рецепт за пица Капричиоза

Оригинален италијански рецепт за пица Капричиоза

Состојки: тенко тесто за пица 1 шолја доматен сос 1 шолја артичока, исечкана на четвртинки 1 шолја моцарела 1 шолја сечени црни маслинки 6 листови пршута 1 шолја печурки, сечкани 2 варени јајца, по желба Подготовка: На тестото за пица распоредете го доматниот сос....

Уживајте во пица без грижа на совест: Ова е специјалитет за слабеење

Уживајте во пица без грижа на совест: Ова е специјалитет за слабеење

На прв поглед, оваа пица изгледа како и секоја друга. Но, на прв поглед, или веќе на првото залче, ќе сфатите дека нешто фали – кашкавал! Е сега, некој може да каже дека ова не е пица, па во тој случај можете да ја нарекувате „отворен сендвич“, но млечните производи...