КРЕМАСТА БАЈАДЕРА БЕЗ ПЕЧЕЊЕ – ГОТОВА САМО ЗА 10 МИНУТИ!

Дек 29, 2017 | Uncategorized

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1 литар млеко

* 150гр гриз

* 250гр маргарин

* 1-2 лажици какао

* 200гр оцет

* 1 пакетче ванила

* кора од лимон и сок од половина лимон

* бисквити

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Ставете го млекото да се вари заедно со шеќерот, додадете го маргаринот да се стопи па во тоа додадете го и гризот.

Поделете ја смесата на два дела па во едниот додадете какао, а во другиотшеќерот од ванила и лимонот.

Во плех наредете ги бисквитите па најпрво ставете од црната смеса.

Врз црниот крем ставете бисквити.

Врз бисквитите ставете од белата крема, па повторно бисквити и тоа е тоа. Ставете во фрижидер и почекајте да се излади.

Ова е рецепт за највкусните посни колачи

Ова е рецепт за највкусните посни колачи

Вистински хит на посните веселби се секогаш малите колачи. Гостите ги обожаваат, но на домаќинките им задаваат вистинска мака. Ги има толку многу и треба да го изберете најдобриот и највкусниот рецепт. Ви носиме рецепт за највкусните колачиња, по рецептот на баба: За...

Рецепт на денот: Пита со јаболка и брусница

Рецепт на денот: Пита со јаболка и брусница

Подгответе ја оваа пита која ќе го израдува целото семејство. Питата се подготвува многу едноставно, а ќе уживате во нејзиниот вкус. Состојки: 700 гр. јаболка Две шолји брусница ¾ шолји шеќер Три лажици пченкарен скроб Лажица рендана кора од лимон Половина лажица...

Ориганото ќe ви ги исчисти бeлите дробови од бактeрии, прашина и слуз

Ориганото ќe ви ги исчисти бeлите дробови од бактeрии, прашина и слуз

Прво, треба да знаете дека постојат многу нешта кои може да предизвикаат проблеми со дишните органи, како што се: алергии, астма, штетни микроорганизми, па дури и вдишување на различни загадувачи. Најчестите симптоми и знаци кои предупредуваат на респираторни проблеми...

Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

Оброците на работното место се една од најголемите причини за внес на премногу калории, а со тоа и создавање вишок килограми. Преиспитајте ги своите навики за исхрана на работното место, а тоа ќе ви помогне да имате повеќе контрола врз она што го јадете. Носете своја...