Шпагети со туна и брокула

Состојки:

  • 20г. брокула, исечена на парчиња
  • 300 г шпагети
  • 2 млади кромитчиња, исецкани
  • 60 гисечкани зелени маслинки
  • 2 супени лажици копар
  • 200г. туна во конзерва
  • Рендана кора и сок од 1 лимон
  • 1 супена лажица маслиново масло

Подготовка:

Варете ги шпагетите во солена вода околу 6 минути. Додадете ја брокулата и варете уште наредни 4 минути, додека целосно не бидат сварени.
Во голем сад за послужување ставете го кромидот, маслинките, копарот, туната и сокот и кората од лимон.

Додадете ги сварените шпагети со брокула и додадете маслиново. Промешајте ги  сите состојки.

При послужување додадете врз секоја порција уште малку маслиново масло.

Добар апетит!

Мени