Оригинален италијански рецепт за пица Капричиоза

Состојки:

  • тенко тесто за пица
  • 1 шолја доматен сос
  • 1 шолја артичока, исечкана на четвртинки
  • 1 шолја моцарела
  • 1 шолја сечени црни маслинки
  • 6 листови пршута
  • 1 шолја печурки, сечкани
  • 2 варени јајца, по желба

Подготовка:

На тестото за пица распоредете го доматниот сос.

Потоа, ставете половина од моцарелата, артичоките и маслинките.

Од горе ставете пак од моцарелата. Посолете и побиберете.

Печете на 250 степени целзиусови околу 25 минути, додека краевите на тестото не бидат златно кафени.

На крај, додадете ја пршутата и печете уште 5 до 7 минути.

Мени