Овие 4 намирници во есен имаат најдобар вкус

Сеп 26, 2022 | Здрава храна, Македонска Кујна

Есенските плодови ги има на сите пазари и маркети, предизвикувајќи нe` со своите прекрасни бои, облици и мирис.

Експертите ве советуваат дека намирниците е најдобро да ги консумирате во нивната сезона, а во есенските денови задолжително мора да уживате во овие намирници:

Јаболко

Јаболките можат да се купат во текот на целата година, но есента е совршениот месец за да ги консумирате дури и помалку познатите сорти. Домашното и зрело јаболко е одличен извор на витамини, минерали и прехрамбени влакна, а освен како здрави плодови, може да ги искористите и за подготовка на зимници или за да направите вкусна пита.

Круша

Раните круши би требало да се консумираат кога се веќе меки на допир, бидејќи токму тогаш изобилуваат со нверојатен вкус и арома. Исто како и јаболките, и крушите доаѓаат во различни сорти, па секако вреди да ги истражите. Ова овошје е одличен извор на калиум кој што ја регулира работата на циркулаторниот систем и учествува во изградбата на коските и забите.

Грозје

На есен грозјето го доживува врвот на својата сочност и сласт, па токму затоа овој месец е совршен за купување на омилените бобинки, особено оние од црните сорти. Бобинките тогаш стануваат шеќерно слатки. Во прекрасното грозје се наоѓаат и значајни количества од витамините Б и Ц, како и полифеноли кои што го штитат срцето и крвотокот од болести.

Тиква

Есента е совршено време за да купите тиква и да ги испробате некои од есенските специјалитети. Тиквата е преполна со бета-каротени кои што го зајакнуваат имунитетот на телото од сезонските настинки, но и го штитат организмот од влијанието на слободните радикали.

Објавена листата, ова се најлошо оценетите македонски јадења

Објавена листата, ова се најлошо оценетите македонски јадења

Популарниот портал за гастрономија, Taste Atlas, објави листа на најлошо рангирани македонски јадења, врз основа на оценките на корисниците на оваа страница. Најлоша оценка има кукурек, односно оценето е како најлошо јадење. Најдобра оценка од 10-те најлоши јадења...

Направете неодоливи КРОКЕТИ ОД КОМПИР: Крцкави однадвор, меки одвнатре – повкусни од купечките

Направете неодоливи КРОКЕТИ ОД КОМПИР: Крцкави однадвор, меки одвнатре – повкусни од купечките

Крокетите од компир најчесто се служат како додаток на главните јадења, а неодоливата комбинација на меко и крцкаво ги направи толку популарни. Се верува дека настанале во Франција кон крајот на 19 век. Можете да ги купите во продавница, но најдобро е сами да ги...

Заборавете на сите други рецепти: Ова е најдобрата смеса за палачинки!

Заборавете на сите други рецепти: Ова е најдобрата смеса за палачинки!

Подготовката на смесата за палачинки треба да биде една од наједноставните потфати во кујната, но колку и да изгледа едноставна подготовката на смесата, има чести дискусии за мали трикови што ќе обезбедат меки и вкусни палачинки. Овие трикови обично се поврзани со...

Колку навистина шеќер има во една банана?!

Колку навистина шеќер има во една банана?!

Со порастот на диетите со малку јаглехидрати во последниве години, често се слуша препораката дека кога јадете овошје, треба да избегнувате банани бидејќи „имаат премногу шеќер“. Со порастот на диетите со малку јаглехидрати во последниве години, често се слуша...