Руски доктор тврди дека ова е најопасната намирница – ги уништува цревата, го нарушува имунитетот, а ја консумираме секој ден

Мај 21, 2020 | Совети

Рускиот доктор Виктор Хрушчов, автор на книгата за подмладување преку исхрана, смета дека еден од поголемите проблеми на денешницава е лебот.
Сите знаеме дека лебот не е ист ‘како некогаш’ и дека пченицата со која што се прави е преработена, а во неа има сè повеќе глутен. Но, тоа не е единствениот проблем – еве што вели Хрушчов:
„Го исклучив од својата исхрана (и исхраната на неговите пациенти) ‘современиот леб’. Работата е во тоа што, доколку јадеме леб со квасец, квасецот доспева до нашата крв, почнува да се размножува, ги консумира нашите витамини, микроелементи, белковини. Истовремено тој лачи продукти од своето живеење – токсини.
Односно квасецот е паразит во нашиот организам. И затоа модерниот леб сметам дека е еден од најлошите изуми на човештвото“.
Тој наведува дека квасецот при печење влегува во ‘капсула’ од глутен, а во цревата се ослободува, ја оштетува слузокожата и ја нарушува нормалната микрофлора во цревата.
„Тој не паразитира само во нашите црева, туку живее во нашата крвна плазма и слободно се размножува. Ова може да заврши со различни видови интоксикации, габични заболувања, нарушување на имунитетот, што може да доведе до хронични болести и туморни процеси.
Дури и доколку престанеме да јадеме модерен леб со квасец, по пет години нашиот организам целосно ќе се исчисти“.
Зошто денешниот квасец е толку штетен?
„До 40-те години на 20-от век се користел квасец од друг вид. Тој бил антагонист на човечката симбиотичка микрофлора, односно не ги убивал корисните бактерии кои што живеат во дебелото црево, но тестото нараснувало за 24 часа, што не им одговарало на пекарите.
За да го забрзаат процесот, луѓето почнале да користат друг вид квасец, кој официјално се смета за ‘условно патоген микроорганизам’, т.е. таков кој што предизвикува болести при одредени услови. Станува збор за термофлин квасец со кој тестото нараснува за само еден час“ – заклучил докторот.

Сос од печурки: Оди со месо и риба, а се прави брзо и лесно

Сос од печурки: Оди со месо и риба, а се прави брзо и лесно

На загреано масло пропржете ситно сечкан кромид, па додајте измиени и исчистени печурки, сол и бибер. Се покрива со топла вода и се динста во покриена тава додека не омекнат печурките. Посебно измешајте ги брашното, павлаката и ситно сечканиот магдонос, па прелијте ги...

Како настануваат дупките во швајцарското сирење?

Како настануваат дупките во швајцарското сирење?

Производителите на ова посебно сирење ја користат бактеријата „Propionibacterium shermanii“ Швајцарското сирење има цврста, тврда маса, сладок вкус, а многу малку сол во споредба со другите сирења… Но, се чини, најпознато е по своите дупчиња. Марк Џонсон од Центарот...

Во одреден степен, млекото подобро ја гаси жедта од водата

Во одреден степен, млекото подобро ја гаси жедта од водата

Кога човек е жеден, обично зема чаша вода, но овој основен напиток во човековиот живот, не е она што најделотворно го рехидрира телото, посочува научен труд на шкотскиот Универзитет на Сант Андрас. Шкотските истражувачи открија дека водата, обична или газирана, доста...

ВНИМАВАЈТЕ СО СОЛТА: Зголемениот внес е опасност за развој на атеросклероза и кај луѓе со нормален крвен притисок

ВНИМАВАЈТЕ СО СОЛТА: Зголемениот внес е опасност за развој на атеросклероза и кај луѓе со нормален крвен притисок

Зголемениот внес на сол во телото е значаен фактор на опасност за развој на атеросклероза, дури и кај луѓе со нормален крвен притисок, посочува ново истражување спроведено во Шведска. Солта е штетна и пред развој на висок крвен притисок, вели написот објавен во...