Предлог за ручек: Печена пастрмка со компири

Јун 15, 2020 | Риба

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Состојки:

  • 2 пастрмки
  • Половина килограм компири
  • Бело вино
  • Маслиново масло
  • Сол, бибер
  • Рузмарин
  • Лимон
  • Три чешниња лук

Начин на подготовка:
Загрејте ја рерната на 220 степени. Излупете ги и исечкајте ги компирите на помали парчиња и ставете ги во тава за печење. Исечете го лимонот. Исчистете ја пастрмката и посoлете ја убаво. Додајте рузмарин, две парчиња лимон и 1 чешне лук во внатрешноста на рибата.
Исечкајте го останатиот лук на ситни парчиња и распоредете го врз компирите. Прелијте со маслиново масло и посолете. Ставете ги пастрмките над компирите, полијте со бело вино и по потреба додајте уште малку маслиново масло. Печете 20-25 минути.

Орада во вино

Орада во вино

Врвна риба во однос на вкусот и подготовката … Потребно е: 1 орада (околу 700 гр) 1 лимон сол, по вкус 100 мл маслиново масло 1/2 китка магдонос 250 мл масло 250 мл вино Подготовка: За маринадата измешајте ги маслиновото масло, изрнданата кора од лимон, ситно...

Посна салата со тестенини и туна

Посна салата со тестенини и туна

Потребни состојки: 2 конзерви туна на парчиња 100 g шампињони 100 g несолени печени кикирики 500 g посни тестенини 400 g посен мајонез 5-6 кисели краставички Сол Начин на подготовка: Сварете ги тестенините и во исто време исечкајте ги и запржете ги малку печурките....

Прекрасни кошнички со туна

Прекрасни кошнички со туна

Прекрасни кошнички со туна кои ќе ја збогатат вашата хроно исхрана. Состојки: За тестото: 200 g ‘ржано брашно ½ прашак за пециво; 1 рамна лажичка морска сол; 2 лажички маслиново масло; 140 ml млака вода. За филот: 1 главица кромид; 1 чешле лук; 2 лажици маслиново...

Филети ослич во павлака

Филети ослич во павлака

Интересен начин на подготовка на риба, вкусно и сочно ... Потребно е: 800 гр филети ослич 3 жолчки 400 мл неутрална павлака 1/2 лажиче лук во прав 1 лажиче сецкан свеж магдонос 1 лажиче босилек 1 лимон мелен сув зачин за похување: 3 јајца 200 гр брашно 300 мл масло...