МЕДИТЕРАНСКИ ЛЕБ

Дек 13, 2017 | Пити и тесто

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500 грама пченично брашно

150 грама црни маслинки без семка

100 грама бадеми

7 грама сув квасец

10 грама шеќер

Прстофат сув рузмарин

30 милилитри маслиново масло

1 мала лажичка сол

Прстофат бибер

250 милилитри топло млеко

НАЧИНА НА ПОДГОТОВКА:

Во подлабок сад ставете го брашното, во средината направите длабнатина и ставете ги квасецот, рузмаринот, шеќерот, маслиновото масло, бибер, сол и топлото млеко. Месете го тестото додека не добиете компактна маса. Обликувајте го во погача, премачкајте го со малку масло, завиткајте те го со проѕирна фолија и оставете го нарасне 60 минути.

Откако тестото ќе нарасне додадете ги претходно исечканите маслини и бадеми и пак замесете.

Печете на загреана рерна на 180 степени Целзиусови 30 минути.

Уживајте!!!

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Доколку сакате брзи, солени пикантерии тогаш овој рецепт ќе ве купи на прво залче. Кога станува збор за пикантериите во омилените се вбројуваат питата, мафините, кифличките, но и шпанската пита за која многумина велат дека е совршен спој на најубавите состојки....

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Ако размислувате со што да се почестите по напорен ден на работа, имаме идеја. Овие домашни крофни имаат вкус исто како оние од пекарницата, а одличната работа е што можете да ги направите дома за само 15 минути. Една мерка ќе направи 35 крофни, па размислете веднаш...

ХИТ БРЗА ПИТА БЕЗ БРАШНО: Идеално за доручек или за вечера

ХИТ БРЗА ПИТА БЕЗ БРАШНО: Идеално за доручек или за вечера

Состојки: 120 гр мелена овесна каша 2 јајца 150 гр ситно сирење 1 лажичка маслиново масло половина прашок за пециво Хималајска сол 200 мл јогурт 2 грста сецкан беби спанаќ Подготовка: Измешајте ги сите состојки, истурете ги во плех обложен со хартија за печење,...

Топли и вкусни пирошки со месо за совршен почеток на денот

Топли и вкусни пирошки со месо за совршен почеток на денот

Со доаѓањето на студените денови се менува и кујната, па еве идеја да подготвите нешто вкусно што ќе ви ги стопли и душата и телото. Меки пирошки совршени за појадок и почеток на денот. Може да ги полните со фил по ваша желба, а денешната идеја е да се полнети со...