ЛИСНАТИ СТАПЧИЊА СО МАК

Дек 13, 2017 | Пити и тесто

Состојки:

  • ½ кг брашно
  • 200 гр маргарин
  • 1 прашок за печиво
  • 100 гр мелен афион
  • 200 гр. тврдо сирење
  • 2 јајца
  • сол, вода

Подготовка:

1.

Брашното измешајте го со афионот и прашокот за печиво, додадете го омекнатиот маргарин исечен на коцкички, сол, вода и замесете тесто убаво за работа.

2.

Исукајте кора со дебелина од 1цм, премачкајте го со изматените јајца и посипете со изренданото сирење.

3.

Преклопете го на четири дела и оставете го да одстои 15 минути.

4.

Постапката повторете ја уште три пати, потоа исукајте кора со дебелина од 1,5 цм и исечете ја на стапчиња со сакана дебелина.

5.

Наредете го на тепсија обложена со хартија за печење и печете во загреана релна на 200С – 15 минути или додека тестото не добие златна боја.

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Доколку сакате брзи, солени пикантерии тогаш овој рецепт ќе ве купи на прво залче. Кога станува збор за пикантериите во омилените се вбројуваат питата, мафините, кифличките, но и шпанската пита за која многумина велат дека е совршен спој на најубавите состојки....

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Ако размислувате со што да се почестите по напорен ден на работа, имаме идеја. Овие домашни крофни имаат вкус исто како оние од пекарницата, а одличната работа е што можете да ги направите дома за само 15 минути. Една мерка ќе направи 35 крофни, па размислете веднаш...

ХИТ БРЗА ПИТА БЕЗ БРАШНО: Идеално за доручек или за вечера

ХИТ БРЗА ПИТА БЕЗ БРАШНО: Идеално за доручек или за вечера

Состојки: 120 гр мелена овесна каша 2 јајца 150 гр ситно сирење 1 лажичка маслиново масло половина прашок за пециво Хималајска сол 200 мл јогурт 2 грста сецкан беби спанаќ Подготовка: Измешајте ги сите состојки, истурете ги во плех обложен со хартија за печење,...

Топли и вкусни пирошки со месо за совршен почеток на денот

Топли и вкусни пирошки со месо за совршен почеток на денот

Со доаѓањето на студените денови се менува и кујната, па еве идеја да подготвите нешто вкусно што ќе ви ги стопли и душата и телото. Меки пирошки совршени за појадок и почеток на денот. Може да ги полните со фил по ваша желба, а денешната идеја е да се полнети со...