Разочарување: И од здравата храна качувате килограми, еве ги стапиците

Мај 27, 2020 | Диети, Здрава храна, Совети

Фактот дека некои производи се здрави за нашето тело не значи дека тие не дебелеат.
Кои се секојдневните стапици заради кои накачуваме килограми?
Стапицата 1: Леб
Луѓето кои сакаат тестенини дневно јадат во просек по 4 кришки леб. Ограничете ја употребата на леб на максимум две парчиња дневно. Што да се јаде наместо леб? Житарки, тестенини и интегрален ориз.
Стапицата 2: Овошни јогурти
Многу луѓе сметаат дека овошните јогурти се диетални. Напротив, иако тие содржат малку калории, изобилуваат со шеќери кои се штетни за телото и дебелеат. Што да се јаде наместо ваков јогурт? Обичен јогурт со свежо овошје! Комбинацијата на свежо овошје со обичен јогурт е одличен начин да се спречи прејадување.
Стапицата 3: Бел ориз
Иако оризот навидум е здрава храна, тој не содржи влакна кои ќе ве одржат сити, а содржи високо ниво на шеќер. Што да се јаде наместо бел ориз? Заменете го белиот со кафеав ориз, така ќе заштедите на внесени калории и шеќери

Стапицата 4: Топло какао без шеќер
Според истражувањата, луѓето кои пијат топло какао без шеќер во просек пијат дури 5 чаши на ден. Така, не внесуваат шеќери, но внесуваат голем број празни калории. Што да се јаде наместо какао? Изберете чоколаден пудинг, но ограничете се на само еден чоколаден пудинг.
Стапицата 5: Мусли за појадок
Истражувањата покажаа дека луѓето кои јадат корнфлекс или мусли за појадок внесуваат многу калорична храна. Особено оние кои јадат мусли комбинирани со овошје или чоколадо. Што да јадете наместо мусли? Одберете чисти житарици и млеко со ниска масленост. Така ќе внесете тројно помалку калории а ќе останете сити се до ручекот.

Го правеа и нашите баби: Круши во сируп – најдобар посен деликатес

Го правеа и нашите баби: Круши во сируп – најдобар посен деликатес

Идеален деликатес за време на постот. Го јаделе нашите баби. Лесно се подготвува, вкусен е и здрав. Потребно ви е: 1 килограм тврди круши 100 грама шеќер 1 кесичка ванилин шеќер Начин на подготовка: Излупете ги крушите, исечете ги на половина и извадете ги семките....

Најздравата вечера на светот: Ќе внесете многу витамини и ќе го зајакнете имунитетот додека трепнете

Најздравата вечера на светот: Ќе внесете многу витамини и ќе го зајакнете имунитетот додека трепнете

Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Смути со овошје и мед. Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Потребно е: – 1 јаболко – 1 банана – 2 децилитри млеко – 1...

Нутриционист предупредува: Банани не треба да јадете за појадок

Нутриционист предупредува: Банани не треба да јадете за појадок

-Бананите изгледаат како совршен избор, но имаат 25 проценти шеќер и се умерено кисели. Тоа на почетокот ќе ви даде енергија, но наскоро ќе бидете уморни и гладни, изјавил нутриционистот. Ако сте како повеќето луѓе, наутро во брзање, значи дека појадувате нешто што...

Зеленчук делотворен при слабеење

Зеленчук делотворен при слабеење

Следат шест од најпогодните зеленчукови плодови коишто стручњаците ги препорачуваат во исхраната кога главната цел е губење тежина. Зеленчукот е богат со витамини и минерали, а обично содржи и влакна што помагаат човекот подолго да се чувствува сит. Дополнително,...