Надал на својата свадбата ќе јаде зеленчук, а неговите гостите месо и риба

Мај 13, 2019 | Забава

На шпанскиот тенисер Рафал Надал му дојде преку глава од ергенскиот живот и реши да се жени.

Негова избраничка е Циска Перело, со која е во врска веќе 14 години, а се верија лани, во мај, во Рим.

Според шпанскиот тв канал “Телекинко“ парот планира да се венча следниот месец на Мајорка, а веќе е најавено дека тоа ќе биде свадба на годината.

Родниот град на Рафа, Манакор во Мајорка е наведен како можна локација за одржување на нивната венчавка.

Во јуни се очекува на островот да пристигнат 500 гости.

За менито ќе биде задолжен познатиот шпански готвач Кике Дакоста, известила новинарка која го следи шоу бизнисот и додала дека 30-годишниот тенисер ќе ужива во посебен оброк, базиран на зеленчук, за разлика од останатите гости за кои што е планирано традиционално шпанско мени на база на месо и риба.

Се подготвувате да одите на море – ова се цените за кафе, храна и лежалка во Хрватска, Црна Гора и Грција

Се подготвувате да одите на море – ова се цените за кафе, храна и лежалка во Хрватска, Црна Гора и Грција

Летото пристигнува и пред почетокот на сеозната главно прашање на македонските туристи кои планираат одмор им е освен цената на хотелите и апартманите, колку чинат лежалките, чадорите за сонце, кафето, гирото и слично. Цените во Грција и Црна Гора, засега се останати...

Мексиканска кујна

Мексиканска кујна

За мексиканската кујна се смета дека е една од најпознатите во светот. Голем дел од производите што се користат во разните кујни во светот, потекнуваат од Мексико. На пазарите во старо Мексико можело да се најде: грав, пченка, кикиритки, какао, домати, чили пиперчиња,...

Тајните на Француската кујна

Тајните на Француската кујна

Вистинскиот развој на француската кујна започнува со Катерина де Медичи. Кога во 1533 -тата година таа заминала за Франција за да се омажи за кралот Хенри Втори, таа покрај личните работи, на пат ги повела готвачите, келнерите и слаткарите. Катерина со право била...

Турска кујна

Турска кујна

Турската кујна спаѓа меѓу 10 најатрактивни светски кујни. Дамнешниот номадски живот, просторот со различната флора и фауна, кои минува низ седум географски зони, и наследството на богатата царска кујна се трите темелни елементи кои влијаат врз гастрономската умешност....