Нема повеќе дилеми: ОВИЕ 10 намирници се НАЈЗДРАВИ во светот

Нема повеќе дилеми: ОВИЕ 10 намирници се НАЈЗДРАВИ во светот

Оваа листа од 10 најздрави намирници во светот е само почетен водич – начин да ги разберете есенцијалните витамини и минерали што му се потребни на човечкото тело за да остане во најдоброто функционирање. И како дополнителен поттик – овие здрави намирници се целосно...
Многу е здраво да јадете лук, не бегајте од непријатниот мирис

Многу е здраво да јадете лук, не бегајте од непријатниот мирис

Постојат многу предности од консумирањето на лук. И покрај непријатниот мирис кој го остава по јадењето, сепак станува збор за една од најздравите и најкорисни намирници. Лукот делува антивирусно и антибактериски. Веќе со децении се користи поради своите силни...
Оваа храна помага во намалување на холестеролот!

Оваа храна помага во намалување на холестеролот!

За луѓето кои имаат проблеми со високо ниво на холестерол во крвта, секој залак е важен – вклучително и оние помеѓу оброците. Јадењето во редовни интервали е многу важно за нормализирање на нивото на шеќер во крвта, како и за одржување на метаболизмот. Закуските исто...
Овој “бебешки“ оброк треба да го јадат и возрасните, дознајте зошто

Овој “бебешки“ оброк треба да го јадат и возрасните, дознајте зошто

Овој оброк им го даваме на малите деца, а многу е корисен и за нас, возрасните. Овесната каша е позната со своите позитивни ефекти за срцето, но освен тоа има и многу други дополнителни позитивни страни за нашето здравје. Од стабилизирање на шеќерот во крвта, до...
Кралица меѓу најздравите плодови: Зошто мора да јадете сливи?

Кралица меѓу најздравите плодови: Зошто мора да јадете сливи?

Нутриционистите тврдат дека на врвот на листата од 24-те врсти на овошје, со најјако делување на антиоксиданти, се наоѓа сливата, која е најдобро да се јаде во свежа форма. Во 100 грама слива има 87 грама вода и 11 грама јаглени хидрати. Од витамини има највеќе Ц и Е,...