QUICHE

Состојки:

 • 200гр. брашно
 • 100гр. путер
 • Прстофат сол
 • 1 јајце
 • 2 јајца
 • 100гр. сланина
 • 1 главица кромид
 • 100гр. моцарела
 • 100гр. кашкавал
 • 200мл. неутрална павлака

Подготовка:

 1. Се замесува тесто, од брашното, путерот, солта и јајцето.
 2. Се остава во фрижидер, 30 минути покриено со стреч фолија.
 3. На оган во тавче се запржува кромидот.
 4. Се додава сечканата сланина и кратко се пржи.
 5. Испржената сланина и кромид се нанесува на тестото кое претходно го расукуваме со сукало и го нанесуваме во модла број 26.
 6. Врз сланината и кромидот се редат коцки моцарела.
 7. Во посебен сад се матат 2 јајца, неутралната павлака и ренданиот кашкавал.
 8. Оваа смеса се нанесува врз сланината и моцарелата.
 9. Вака подготвениот куп е спремен за печење на 200С околу 30минути.

Слични рецепти и на профилот на Kitchen4.Me

Мени