4 ВКУСА ЛЕПЧИЊА

Состојки:

 • 600-700 грама брашно
 • 200мл. млеко
 • 100мл. вода
 • 100мл. масло
 • 1 коцка квасец
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица шеќер
 • За посипување:
 • Рузмарин со крупна сол
 • Оригано со пармезан
 • Магдонос и лук
 • Буковец

Подготовка:

 1. Од наведените состојки се замесува тесто.
 2. Се остава да отстои околу 1 час.
 3. Стасаното тесто се дели на 8 топчиња, секое тесто се расукува со големина од 10цм.
 4. Се премачкуваат со масло се посипуваат, две со рузмарин и крупна сол, две со оригано и пармезан, две со магдонос и лук и две со буковец.
 5. Вака подготвените лепчиња стасуваат уште 30 минути , се печат на 200С додека поруменат.

Пријатно јадење!

Слични рецепти и на профилот на Kitchen4.Me

Мени