Науката потврди: Оревите го продолжуваат животот

Науката потврди: Оревите го продолжуваат животот

За долг, здрав и активен живот, во кујната или при рака, секогаш треба да се има – ореви. Ново истражување на Факултетот за јавно здравје при американскиот Универзитет на Минесота, коешто опфаќа повеќегодишни испитувања, посочува дека луѓето кои редовно јадат јаткасти...
Овие 4 намирници во есен имаат најдобар вкус

Овие 4 намирници во есен имаат најдобар вкус

Есенските плодови ги има на сите пазари и маркети, предизвикувајќи нe` со своите прекрасни бои, облици и мирис. Експертите ве советуваат дека намирниците е најдобро да ги консумирате во нивната сезона, а во есенските денови задолжително мора да уживате во овие...
Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Брзо и вкусно: Пилешки ролни со сланина

Ако немате време за комплицирани јадења, подгответе брзи и вкусни пилешки ролни со сланина. Состојки: 1 кг. пилешки стек тенки листови сланина 100 гр. кашкавал 5 кисели краставички босилек кари зачин сол, бибер зејтин Подготовка: Стекот исечете го на шницли, исчукајте...
Не ги купувајте виршлите „Вуди“ имаат бактерија – АХВ нареди итно повлекување

Не ги купувајте виршлите „Вуди“ имаат бактерија – АХВ нареди итно повлекување

Врз основа на добиена нотификација за пласиран небезбеден производ на пазарот во Република Северна Македонија – виршли од брендот „Вуди“ (Wudy), кај кои вo земја членка на ЕУ, било утврдено присуство на бактерија Листерија моноцитогенес (Listeria мonocytogenes ST...
Литар млеко ќе чини над 100 денари: Кашкавалот и сирењето станаа луксуз, македонските граѓани едвај врзуваат крај со крај во месецот

Литар млеко ќе чини над 100 денари: Кашкавалот и сирењето станаа луксуз, македонските граѓани едвај врзуваат крај со крај во месецот

Во Македонија веќе нема млеко ни за 50 денари. Ако до пред околу 1 месец можеше уште да се најде низ поевтините супермаркети, сега треба да сме среќни ако го најдеме одвај и за 70 денари. Сликата пак низ дел од супермаркетите е дежави како за зејтинот, анализира АЛФА....