Сoчно пилешко со кари и кромид! Прсти да излижете!

Сoчно пилешко со кари и кромид! Прсти да излижете!

Ова е познато иранско јадење, а оригиналот вклучува ореви (печени и мелени), кои можете да ги додадете и во вашето јадење. Можеби звучи чудно, но кромидот и калинката во комбинација со одбрани зачини даваат апсолутно неодолив вкус кој тешко се заборава… Уживајте!...
ЗЕЛЕНЧУКОВ СПЕЦИЈАЛИТЕТ ПО РЕЦЕПТ НА БАБА: Одлични плескавици од тиквички и сирење со ориз како идеална замена за месо

ЗЕЛЕНЧУКОВ СПЕЦИЈАЛИТЕТ ПО РЕЦЕПТ НА БАБА: Одлични плескавици од тиквички и сирење со ориз како идеална замена за месо

Неопходно е: 200 гр брашно 1 голема тиквичка 1/2 прашок за пециво 150 гр сирење 1 мал морков 1 пиперка 1 главица кромид малку гранули лук бибер, сол, сув зачин (количина по желба) 1 јајце (по избор) сецкан лист од јаглика Подготовка: Тиквичките прво процедете ги, па...
Одличен предлог за појадок, омлет со домат

Одличен предлог за појадок, омлет со домат

Пробајте омлет со домат, одличен за појадок. Состојки: 1 модар патлиџан со средна големина 3 лажици путер 1 поголем кромид 2 чешниња лук 1 поголем домат 4 јајца сол, бибер малку мускатно оревче Подготовка: Модриот патлиџан цел испечете го. Откако ќе се олади излупете...
Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Често го јадете на диета, а најмногу ДЕБЕЛЕЕ: Овој зеленчук ви е НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ ако сакате да ослабнете!

Кога држат диета, повеќето луѓе се откажуваат од бело брашно или месни производи. Сепак, научниците откриле дека има зеленчук и житарки, за кои обично се верува дека помагаат за слабеење, а кои поради некоја причина доведуваат до обратното. Истражувањето траело 20...
ОВЕСНА ЧОКО ТОРТА: Здрав десерт кој се јаде без грижа на совест!

ОВЕСНА ЧОКО ТОРТА: Здрав десерт кој се јаде без грижа на совест!

Ако постои здрава торта, тогаш тоа е оваа СОСТОЈКИ: 100 + 150 гр овесни снегулки 50 гр ореви 50 гр лешници 120 гр мед сол екстракт од ванила 200 гр темно чоколадо 180 гр путер од кикирики ПОДГОТОВКА: Земете 100 гр овесни снегулки, ореви и лешници. Изблендирајте во...